19. marca 2024

Mindfulness – tréning Vašej mysle

Viete čo spôsobuje náš strach, obavy, reaktívne reakcie a nechcené emócie?

Naša myseľ, ktorú v nazývame aj „opica v hlave“.

Neustále nám podsúva nejaké situácie z minulosti alebo budúcnosti a my ich neustále analyzujeme a motáme sa v jednom kole. Takto alebo inak? Čo ak sa stane to a to… Podľa výskumov sa až 98% našich obáv nikdy nestane, ale my ich neustále prežívame.

Aká je cesta z tohto bludného kruhu? Všímavosť k prítomnému okamihu, teda Mindfulness.

Mindfulness (všímavosť alebo tiež všímavý stav mysle) je o živote v prítomnom okamihu a schopnosti byť tu a teraz so zvedavosťou, otvorenosťou a láskavosťou bez posudzovania.

Naša myseľ sa rada túla v minulosti alebo v budúcnosti a podľa prieskumov 80% času premýšľame o tom, čo bolo alebo bude. Takto nastavená myseľ nám odčerpáva energiu a výkonnosť a drží nás v móde neustáleho „robenia“.

Mindfulness MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction) je program, ktorý nám pomáha jasnejšie vnímať a uvedomovať si udalosti v prítomnom okamihu, v móde nášho bytia. Vďaka tomu môžeme lepšie zvládať stres, negatívne emócie, našu myseľ a dosahovať lepšiu psychickú a fyzickú pohodu.

Ak skutočne prežívame prítomný okamih, sme sami so sebou, so svojim telom, dychom, myšlienkami, emóciami.  Nemáme žiadne predsudky, neriešime, či sa nám niečo páči, či nepáči. Vnímame svet v nás a okolo nás, taký aký je. Práve teraz.

Program Mindfulness MBSR pozostáva z cyklu cvičení, ktoré sa nazývajú aj meditácie. Nejde ale o žiadne spirituálne alebo ezoterické meditácie, ale o vedené zdravotné meditácie.

Tieto cvičenia alebo meditácie sú niečo ako tréning nášho mozgu.

Keď som nedávnom poslala audio nahrávky svojim priateľkám, spätná väzba bola, že to nie sú meditácie, lebo môj hlas ich stále navádza niečo „robiť“.  Áno, Mindfulness nie je o relaxe a ani o oddychu, ale o trénovaní našej mysle, ktorá sa rada túla. A my ju učíme s prijatím, láskavosťou a bez posudzovaní všímať si všetko, čo je tu s nami práve teraz. Učíme ju ukotvovať sa v prítomnom okamihu.

Predstavte si trénera zo známej TV show o chudnutí. Tento tréner neustále podporuje účastníkov show, ktorí chcú schudnúť, trénovať svoje telo. A niečo podobné je Mindfulness, len s tým rozdielom, že trénujeme náš sval v hlave, náš mozog.

Učíme sa uvedomovať si svoje fyzické pocity v tele, svoje pocity, emócie a myšlienky a postaviť sa k nim zoči voči. Máme tendenciu vyhýbať sa svojim pocitom, svojim emóciám, najmä ak sú pre nás ťažšie a neželané. Nechcem ich prijať, ale naopak chceme ich vyčleniť zo života, zabudnúť na ne, potlačiť vo svojom vnútri. A potom keď príde ťažšia situácia, tak nám podlomí kolená a naša myseľ spustí kolotoč v podobe analyzovania, výčitiek a katastrofických scenárov.

Ale ak sa naučíme postaviť sa negatívnym pocitom a emóciám zoči voči a prijať ich s láskavosťou a bez posudzovania, otvára nám priestor pre uvedomenie a následne vedomé konanie.

Mindfulness nás učí vystúpiť z nášho autopilota.

Koľko razy sa Vám stalo, že ste nasadli do auta za volant a po príchode na miesto určenia ste ani netušili ako ste sa sem dostali? Počas jazdy ste v hlave riešili čo bude v práci, čo poviete na meetingu, čo treba nakúpiť a stihnúť… Ak príde k nehode, tak ju často vyhodnotia v zmysle, že vodič nevenoval dostatočnú pozornosť jazde.
Ale ako často reálne venujeme svoju pozornosť len tomu, čo sa deje na ceste okolo nás? A ako často venujeme pozornosť tomu, čo sa deje v našom živote? Ako často si všímame ľudí okolo nás bez toho aby sme si ich uvedomovali?  Ako často reagujeme na podnety reaktívne bez uvedomenia a potom nás to mrzí? To všetko má na svedomí náš autopilot, ktorý riadi väčšiu časť nášho života.

Mindfulness MBSR je program, ktorý je podložený viac ako 1500 vedeckými štúdiami. Mnohé z nich opisuje zakladateľ Mindfulness MBSR Jon Kabat Zinn a jeho kolegovia vo svojich videách. A aby sme tieto informácie priblížili viac k ľuďom na Slovensku, v spolupráci s autormi prekladáme tieto videá. Na našej stránke Mindfulness MBSR Slovensko – www.mindfulness-mbsr.sk  ich nájdete so slovenskými titulkami.

Mindfulness MBSR cvičia dnes v USA aj v Británii nielen pacienti na klinikách, ale aj manažéri vo veľkých firmách, deti v školách aj škôlkach. Pacientom pomáha zmeniť uhol pohľadu na bolesť, vystresovaným ľuďom znižovať stres a každému z nás žiť krajší a plnohodnotnejší život.

Máme pripravenú širokú ponuku pre firmy aj jednotlivcov a mojim osobným cieľom, ako trénerky Mindfulness MBSR, je prispieť k tomu, aby boli ľudia šťastnejší, zdravší a žili svoj život vedome tu a teraz.

Vyskúšajte s nami tréning svojej mysle, je to niečo ako welness pre našu hlavu.

 

Autorka článku: Ing. Mária Boťanská, tréner Mindfulness MBSRAkadémia pozitívneho života

About Author