Št. apr 2nd, 2020

Šaty robia človeka

V dnešnom svete kde móda, štýl, trendové oblečenie vládne svetu, je nevyhnutné myslieť na to, ako vyzerá naše oblečenie. To, ako sme oblečené hovorí veľakrát miesto nás. Čisté, vyžehlené a kvalitné oblečenie je základným pravidlom každej manažérky či podnikateľky.

V našej kultúre druh oblečenia značí o pozícií, postavení prípadne funkcii, ktorú zastávame. Je to práve odev, podľa ktorého posudzujeme danú osobu. Prvé, čo si na druhej osobe všimneme je to, ako vyzerá, čo má oblečené, aký má účes, postoj, topánky.

Vieme si predstaviť manažéra, bankára prípadne riaditeľa oblečeného inak ako v saku, kravate a (čiernych) nohaviciach alebo manažérku, riaditeľku oblečenú inak ako v nohavicovom prípadne sukňovom kostýme ? Určite nie. Reč odevu tlmočí serioznosť, profesijnosť a na druhej strane kreatívnosť, uvoľnenosť prípadne náladavosť, nevšímavosť.

Oblečenie o nás prezradí aký máme vkus, spoločenskú úroveň a sociálne postavenie, ale aj našu náladu, myšlienky a naše názory.

Majme na pamäti, že dobrý prvý dojem môžeme urobiť iba raz. Či už na pracovnom stretnutí, na plese, opere, na workshope prípadne na neformálnom networkingovom podujatí. Hovorí sa, že prvý dojem si o druhom človeku vytvoríme v priebehu prvých 10- 20 sekúnd. Prvý dojem preto netreba podceňovať. Naše oblečenie, účes, náš hlas, reč tela a neverbálna komunikácia prezradia veľa. Tieto všetky zložky formujú dojem, na základe ktorého posudzujeme ľudí okolo seba a na základe ktorých sme posudzovaný aj my sami.