20. apríla 2024

3 tajomstvá úspešných žien

Pustiť sa do podnikania a namiesto slobody, o ktorej mnohé zabehnuté podnikateľky hovoria, byť zavalené nekonečnými úlohami, nie je nič lákavé. Prvotné nadšenie zvykne vystriedať neistota a chaos, ktorý trvá akosi pridlho…

Poznáte to?

Ak si lámete hlavu nad tým, čo robíte nesprávne, keď sa darí každému okrem vás, vôbec to nemusí znamenať, že ste vo svojom podnikaní na nesprávnom mieste. Dokonca ani to, že by ste boli menej schopná a šikovná než vaše kolegyne.

Háčik je v tom, že vidíte len malý ligotajúci sa kúsok, ktorým sú sladké plody ich práce. Väčšina myšlienok, pocitov či aktivít, ktoré k úspechu viedli, zostala ukrytá v zákulisí.

Aj tie najšikovnejšie ženy majú 3 tajomstvá, ktoré sú súčasťou ich úspechov:

  1. Majú dilemy a cítia sa neisto

Z článkov v médiách a príspevkoch na sociálnych sieťach sa môže zdať, že keď sa podnikateľka stane úspešnou, akoby prekročila čarovnú hranicu, za ktorou už ide biznis ako po masle a ona žiari spokojnosťou, rozhodnosťou a pevným sebavedomím.

Keďže mám možnosť spolupracovať s týmito ženami, môžem povedať, že aj úspešné podnikateľky majú zlé dni, do cesty im prichádzajú problémy a nevedia sa rýchlo rozhodovať, ako ďalej. Aj ony cítia obavy a nemajú talent na všetko, na čo by chceli.

V čom je teda rozdiel medzi tými, ktoré tieto úskalia akosi zvládajú a napredujú a tými, ktorým sa nedarí a ktoré cestu za úspechom rýchlo vzdávajú? Rozdiel súvisí s nasledujúcimi dvoma bodmi.

  1. Preberajú za seba a svoje výsledky zodpovednosť

Pri dosahovaní úspechu (nielen v podnikaní) je kľúčové, aký prístup na riešenie náročnejších situácií zvolíme. Úspešné podnikateľky sa neutápajú v sebaľútosti a nevzdávajú ľahko, ale sú proaktívne. Aby zvládli náročnejšie obdobia, nerozmýšľajú o problémoch, ale o riešeniach a hľadajú odpovede na otázky, ktoré ich môžu posunúť vpred. Čo potrebujem zlepšiť? Čo sa potrebujem naučiť? Čo potrebujem k tomu, aby mi práca išla ľahšie? Kde môžem nájsť podporu?

Úspešné ženy nečakajú, že príde niekto, kto za ich výsledky preberie zodpovednosť, ale si uvedomujú, že práve postaranie sa o svoje podnikanie a zdokonalenie vlastných zručností, nie je zodpovednosťou nikoho iného, len ich samých. Zároveň sú slobodné v tom, že si môžu vybrať, akú podporu si doprajú. V určitých obdobiach mávajú poradcov, mentorov a koučov a ak cítia, že ich v práci brzdia traumy z minulosti, navštevujú psychoterapeutov. Podpora, ktorá sa im dostáva v zákulisí a nie je viditeľná v médiách ani na Instagrame, pre nich predstavuje výrazný stabilizačný prvok, bez ktorého by sa cítili rozkolísane a želané výsledky by nedosahovali.

  1. Nebudujú len podnikanie, ale aj seba

Ako vzniká úspech? Tvoria ho ľudia, ich schopnosti. Márne sa budeme snažiť plniť stanovené ciele a viac predávať, keď v tomto procese odignorujeme svoju osobnosť. Úspešné podnikateľky sú často tie, ktoré vo svojej práci vidia hlbší zmysel, robia ju takým spôsobom, aby pri nej využívali svoje talenty a silné stránky a naďalej ich zdokonaľovali.

 Mnohé naše talenty sú natoľko výrazné, že keď ich správne využívame, vedia nás posunúť o veľký kus vpred, ale zároveň, ak ich nevieme manažovať a krotiť, v iných situáciách nás môžu rýchlo dostať do problémov.

Úspech súvisí tiež s vnútornými hodnotami, ktoré aj v dnešnej dobe nemajú mnohí ľudia zvedomené a preto sa im ťažko prijímajú správne rozhodnutia.

Keď koučujem s profesionálmi v zamestnaní či podnikaní, budovaniu nových kompetencií a upevňovaniu a správnemu používaniu tých zabehnutých, venujeme výraznú pozornosť. Čím lepšie sa podnikateľky dokážu oprieť o svoje vlastné schopnosti, tým budú rozvážnejšie konať, cítiť sa sebavedome a vyrovnane a s náročnejšími výzvami si poradia ľahšie.

Ľahko sa vzdať, či zmysluplne napredovať?

Priznajme si to. Pri pohľade na úspechy iných, je oveľa ľahšie povedať si, že majú šťastie a veľa iných výhod v porovnaní s nami, než si pripustiť, že aj nám by sa to podarilo, keby sa nám chcelo deň za dňom, aspoň malými krokmi, rozvíjať svoje kvality, udržiavať si pred očami našu víziu a robiť smerom k nej drobné kroky. Vzdať sa našich snov je jednoduchšie, než riskovať a kráčať vpred. Verím však, že sa zhodneme na tom, že tá druhá možnosť je síce náročnejšia, no zmysluplnejšia, a to nielen pre nás samotné, ale aj pre ľudí, ktorých svojimi aktivitami podporujeme.

Akou cestou sa rozhodneme kráčať? Máme na výber.

Autorka článku: Ing. Zuzana Palková

Talentová koučka a mentorka

Predsedníčka Slovenskej asociácie koučov

www.zuzanapalkova.sk

 

 

 

About Author