19. apríla 2024

5 pravidiel biznis oblečenia pre dámy

Business formal štýl je určený pre ženy, ktoré pracujú v bankách, v kanceláriách väčších spoločností alebo na vodcovských pozíciách. Pri niektorých profesiách ide teda o bežný odev do práce.

Aj keď móda je z roka na rok uvoľnenejšia, pravidlá biznis oblečenia pre mužov a ženy nestrácajú svoju aktuálnosť.  Páni to majú jednoduchšie, pretože s mužským oblekom je to viac-menej jasné, no ženský kostým a oblečenie pre dámy je trošku zložitejší oriešok. Preto Vám ponúkame 5 kľúčových pravidiel ženského biznis oblečenia.

Pravidlo 1 – Uprednostňujte minimalizmus a praktickosť

Etiketa dámskeho biznis oblečenia je založená na konzervativizme, strohosti a elegantnosti. Všeobecne tradičný čierny kostým postupne prechádza na vedľajšiu koľaj. Okrem tradičnej tmavo-sivej, sivej a hnedej farby, dámsky kostým môže byť olivovej, parížskej modrej, tyrkysovej, bordovej, oranžovej, cviklovej, terakotovej farby.  Dámy by sa mali vyhýbať farbám, ktoré sa považujú za sexuálne a to: svetložltej, ružovej, červenej a svetlomodrej.

Okrem klasického kostýmu, žena si môže dovoliť aj iné fazóny kostýmov v súlade s aktuálnou módou, avšak strih kostýmu by nemal byť nad rámec oficiálnosti. Jedno z pravidiel hovorí, že v strihu by sa nemali použiť prvky športového štýlu. Farby a materiály majú zodpovedať ročným obdobiam: v jari a v lete – svetlé farby a bavlnené materiály, na jeseň a v zime – tmavé farby a vlnené materiály .

Pravidlo 2 – Kostým bez krátkej sukni

Dámsky kostým pozostáva zo saka a sukne. Sako môže byť s jednoradovým zapínaním alebo dvojradovým zapínaním, rozumná dĺžka. Namiesto kostýmu si dáma môže obliecť aj biznis šaty, tie by mali byť jednofarebné s decentným vzorom ako prúžky a kocky. Namiesto sukne môže si obliecť aj klasické nohavice. Biznis etiketa dovoľuje dĺžku max 2 cm nad koleno, do kolien a do polovice lýtka. Ideálna dĺžka je 10-15 cm pod kolená. Nohy by nikdy nemali byt odhalené a mali by sa stále nosiť nylonové pančuchy, hlavne neutrálnej farby- telové.

 Pravidlo 3 – Blúzka – nie príliš farebná

Aj k blúzke, ktorá tvorí súčasť biznis kostýmu sú určité požiadavky. Výstrih na blúzke nesmie byť príliš hlboký a farba – nie príliš výrazná. Veľkou chybou je obliecť si na rokovanie červenú blúzku alebo košeľu, ktorá je farebne tmavšia ako kostým. Na stretnutia a rokovania sa viac hodia biele blúzky s dlhými rukávmi. Aj u žien sa neodporúča nosiť blúzky s krátkymi rukávmi, v biznise sa to chápe ako akt nezdvorilosti. Materiál blúzky môže byť prúžkovaný, bodkovaný alebo kockovaný, no v tom prípade kostým by mal byť z materiálu bez vzoru. Do práce na každý deň si môžete obliecť aj výraznejšie blúzky rôznych farieb.

Pravidlo 4 – Buďte pozorná na detaily a vaše doplnky

Doplnky musia byť vždy vysokej kvality: kabelka, opasok, šatka – uprednostňujte prírodné materiály.  Z ďalších doplnkov biznis etiketa dovoľuje dámam nosiť malé náušnice, náhrdelník a hodinky.  Kov týchto doplnkov by mal jednotný. Zrieknite sa lacnej bižutérie, ťažkých veľkých náušníc, náramkov a tiež prsteňov s veľkými kameňmi.

Pravidlo 5 – Lodičky – najvhodnejšia obuv

 

Konzervatívne kožené čierne lodičky sú najvhodnejšou obuvou pre manažérky. Na baleríny, sandále alebo topánky pánskeho štýlu zabudnite. V prípade lodičiek by podpätky nemali byť príliš vysoké. Minimálna výška podpätku v biznise je 4 cm. Aj tu platí, že vaše topánky by mali byť zladené s vašim celkovým outfitom.

Váš vonkajší imidž predstavuje dôležitú súčasť vášho biznis imidžu. Dobrá rada pre dámy v biznise je, aby nekopírovali úplne súčasnú módu. Buďte elegantné a sebavedomé a to z vás robí manažérky a dámy na pravom mieste.

 

Autorka článku:
Ing. Gabriela Mitrová
Koučka a konateľka firmy ARGAMA

www.argama.sk

About Author