5. decembra 2023

7 tipov z praxe ako si splniť manažérske predsavzatia

Dali ste si nové predsavzatia a už teraz máte obavy, či sa vám všetky tie úžasné očakávania naplnia? Alebo práve naopak, svoje predsavzatia si radšej ani vôbec nedávate?
Ak ste manažérka a túžite rozvíjať svoj potenciál v tomto roku ešte viac, v tomto článku nájdete 7 tipov z praxe z koučingu s klientami vo Veľkej Británii a na Slovensku ako efektívne využiť práve novoročné predsavzatia a reálne ich naplniť. Pravdepodobne už niektoré z týchto tipov poznáte. Z mojej praxe však vidím, že práve tieto princípy nedodržujeme pravidelne:

1. Pomenujte svoje PREČO – Dajte svojmu predsavzatiu silné PREČO. Dôvod, ktorý je vašim kľúčovým katalyzátorom. Vaše prečo by malo byť dostatočne silné, aby vás „dostalo do akcie“ pracovať na naplnení svojho predsavzatia aj v pochmúrny deň, keď sa vám vôbec nič nechce alebo keď váš tím nedosahuje požadované výsledky. Ak nemáte dôvod, ktorý je pre vás dostatočne dôležitý a presvedčivý, prečo by ste sa vlastne o naplnenie svojho predsavzatia pokúšali? Dobrým krokom vpred je začať s úprimnou odpoveďou na otázku „Prečo chcem tento rok rozvíjať svoj potenciál v manažmente?“

2. Svoje predsavzatie zmeňte na KARIÉRNY CIEĽ – svoje predsavzatie konkrétne špecifikujte, aby ste dokázali reálne sledovať a zhodnotiť jeho naplnenie. Predsavzatie „Chcem znížiť fluktuáciu v mojom tíme.“ je fajn a inšpirujúce ale neurčuje, čo presne pre vás znamená pojem „znížim fluktuáciu“. Čo spôsobí to, že vaši zamestnanci znížia fluktuáciu? Predsavzatie môžete preformulovať na cieľ, ktorý je špecifický, dosiahnuteľný a časovo ohraničený. Do 31. marca 2019 absolvujem rozhovor s každým zamestnancom v tíme a zistím, ako ich môžem podporiť v kariérnom raste v našej firme. Tento mesiac sa porozprávam so šéfom o možnostiach kariérneho rozvoja a podpory pre zamestnancov. Veľký cieľ si môžete rozložiť na niekoľko menších – mesačných – cieľov, ktoré vám pomôžu naplniť hlavný cieľ.

3. Akceptujte MOŽNOSŤ ÚSPECHU – Vnímajte svoj strach a obavy, ale nenechajte sa nimi zastaviť. Keď sa pristihnete, že vaše myslenie sabotuje možnosť vášho úspechu, inšpirujte sa úspešnými skúsenosťami z vášho života či skutočnými príbehmi iných manažérok. Začnite objavovať, ako dokážete byť úspešná pri naplnení svojho cieľa. Akceptujte, že aj vy dokážete tento rok naplniť svoje ciele a zažiť úspech vo vami zvolenej oblasti.

4. Rozvíjajte svoj POTENCIÁL – Presmerujte svoju pozornosť k tomu, čo vám funguje a čo sa vám darí veľmi dobre hneď od začiatku napĺňania svojho cieľu. Každý z nás má v sebe talenty a silné stránky, ktoré nám denno-denne umožňujú úspešne spĺňať pracovné úlohy a rozvíjať náš potenciál. Ak svoje talenty a silné stránky nepoznáte, objavte ako ich spoznať a využívajte ich pri naplnení vášho predsavzatia (cieľa). Postupne si zvyšujte nároky na svoj vlastný úspech a spokojnosť.

Zapojte svoju vlastnú zvedavosť a objavujte kam až môže siahať váš potenciál. Každý mesiac skúste zapojiť svoje talenty a skúste urobiť niečo, čo je mimo zóny vášho komfortu.

5. Zmeny realizujte podľa svojho prirodzeného TEMPA – Každý človek má svoje tempo, v ktorom prirodzene a efektívne funguje. Možno máte rýchly štart, ale robí vám problém začaté úlohy dokončiť. V tomto prípade sa spojte s niekým, kto vám, pomôže veci dotiahnuť do konca. Tiež buďte opatrná, koľko nových vecí rozbehnete naraz, aby ste sa necítila časom vyčerpaná. Ak ste analytická, je pravdepodobné, že potrebujete dlhší rozbeh. Situáciu si najskôr dobre rozanalyzujete a potom idete do akcie. Do akcie sa však nemusíte vôbec pustiť, alebo štart odkladáte na neskoršie. V tomto prípade si nájdite „parťáka“, ktorý vám pomôže ísť postupne do akcie a bude vás s vašim dovolením postrkovať. Pri napĺňaní svojich cieľov rešpektujte svoje tempo.

6. Pravidelne REFLEKTUJTE pravidelne, minimálne raz za týždeň, si zhodnoťte, ako sa vám pri napĺňaní svojho predsavzatia, či manažérskeho cieľa darí. Všímajte si, v čom sa vám darí a pridávajte kroky, ktoré vám pomáhajú byť úspešnejšou. Pri reflexii si môžete pravidelne odpovedať na otázky: Čo sa mi tento týždeň podarilo? Ktoré kroky či skutky mi tento týždeň pomohli splniť môj cieľ? Čo ešte môžem urobiť, aby som svoj kariérny cieľ naplnila? Čo môžem urobiť inak a efektívnejšie? Čo som ešte neurobila a dnes by som to mohla skúsiť?

7. Uzavrite ZMLUVU SAMA SO SEBOU – To, že máme dobrý zámer a správne nastavený cieľ je skvelý začiatok, ale na naplnenie nášho cieľa treba splniť náš záväzok. Je nereálne očakávať, že neprídu ťažkosti alebo dni, kedy to budete chcieť vzdať. Uzavrite zmluvu so sebou, že si dané predsavzatie skutočne splníte. Pomôcť vám môže zodpovedný „svedok“ – spoluhráč, či spoluhráčka, s ktorými sa o svoje ciele podelíte. Podpora okolia je výborná, ale jediný človek, ktorý pri naplnení vášho cieľu skutočne zohráva dôležitú úlohu si Ty.

Autor článku:

Ing. Adriána Košovská

Zakladateľka projektu Od nuly k vysnívanej práci a Kouč pre Myslenie Prvej Ligy

Profesionálny koučing a mentoring v oblasti rozvoja kariéry, stres manažmentu a rozvoj talentov

 

About Author