Pridané 29. 11. 2024
Alžbeta Krištofíková je bývalou COO slovenskej čokoládovne LYRA Chocolate v Nitre. Má za sebou dlhoročné manažérske skúsenosti a líderské zručnosti. Pôsobila v rôznych sférach biznisu, od poisťovníctva, zdravotníctva, logistického centra, medicínskej a laboratórnej techniky ako aj v potravinárskej oblasti.
Na Slovensku podstatne menší počet žien na riadiacich pozíciách. Vy ste však dlhšie roky pôsobila na funkcii COO. Prezradíte, aká bola Vaša cesta?
„Moja cesta bola klasická. Začínala som ako zástup počas materskej dovolenky a už si ma nechali. Odvaha a chuť skúsiť niečo nové v spojení s mojimi skúsenosťami mi otvárali dvere v rôznych segmentoch trhu. Ale v podstate som robila vždy to isté. Stavala prevádzky na nohy, riadila procesy, zvyšovala efektivitu, budovala tím tak, aby som sa po čase mohla posunúť ďalej.“
Patríte medzi menšie percento žien v riadiacich (C-level pozíciách). Zmenilo sa podľa Vás postavenie a vnímanie žien v spoločnosti a na vysokých pozíciách?
„Povedala by som, že to závisí od toho, do akej spoločnosti prídete a na aký tím ľudí vo vedení natrafíte. Niekde je to o úplnej rovnocennosti spojenej s rešpektom voči ženám, inde to môže byť omnoho náročnejšie sa presadiť.“
Napríklad Fínsko aj Švédsko zaviedli kvóty na podporu rodovej rovnosti. Taktiež tu máme Smernicu EP a Rady EÚ k zlepšeniu rodovej vyváženosti medzi riadiacimi pracovníkmi kótovaných spoločností. Myslíte si, že je to správny postup ktorý môže viesť k zlepšeniu postavenia žien?
„Nie som za nejaké prísne kvóty. Som za rovnaké šance pre všetkých, bez filtrovanie podľa pohlavia, rodiny, počtu detí a podobne.“
Podľa štatistík vyššie percento žien vyštuduje VŠ. Aj napriek bohatým skúsenostiam je stále menej žien na vyšších a riadiacich pozíciách. Je možné s tým niečo urobiť?
„Určite áno. Je potrebné otvoriť myseľ, prijať fakt, že ženy sú rovnako schopné ako muži, dokážu zvládať rodinu a prácu a zároveň prijať, že rozmýšľajú inak ako muži. Ale úspešné môžu byť rovnako.“
Mnohé ženy, aj na vysokých aj nižších riadiacich pozíciách si v porovnaní s mužmi omnoho ťažšie získajú prirodzený rešpekt. Vy ste dlhé roky pracovala na rôznych manažérskych a vysokých riadiacich pozíciách. Čo by ste odporučila ženám manažérkam?
„Prirodzený rešpekt sa nedá kúpiť, vykričať ani vydupať. Empatia, autentickosť, rozhodnosť sú základnými kameňmi rešpektovaného lídra.“
Na druhej strane, ženy často vnútorne zápasia s časom, aby si udržali work life balance. Vy sama ste generálna riaditeľka, ale aj manželka a matka viacerých detí. Ako sa Vám darí zladiť pracovný a súkromný život?
„Našťastie, som typ, ktorý vie, akým spôsobom vypnúť hlavu. Je to pre mňa nesmierne dôležité na to, aby som s elánom a úsmevom dokázala ísť ráno do práce. Rodina a deti sa dajú zvládnuť bez problémov, ak na to nie ste úplne sama a viete si priznať, že nie ste wonder women.“
Na druhej strane sa nám dostáva, že podpora žien je diskriminačná a nie je potrebná. Aký je Váš názor?
„Nemyslím si, že ženy potrebujú špeciálnu podporu. Stačí trochu tolerancie voči tomu, čo všetko musia zvládať. A ženy na rozdiel od mužov vedia riešiť viac vecí naraz.“
Aké vlastnosti by mali mať ženy (manažérky) prípadne podnikateľky aby uspeli?
„Určite cieľavedomosť, ochota sa neustále učiť nové veci. Priznať, že nie všetko vie. Počúvať. Seba, svoj tím. Prijať, že ak je najmúdrejšia v miestnosti, tak je v tej nesprávnej.“
Často sa diskutuje potreba a rozdielnosť medzi ženským a mužským lídershipom. Aká je Váš názor?
„Oboje, mužský aj ženský lídership má svoje špecifiká. Každý môže byť dokonalý v niečom inom, ale podstata je vždy rovnaká.“
Hovorí sa, že keď mužovi ponúknete vysokú pozíciu, bez váhania (väčšinou aj bez dostatočných skúsenosti) ju veľakrát aj hneď prijme. Ženy často váhajú aj napriek bohatým skúsenostiam. Prečo to tak je? Čo by nám ženám mohlo pomôcť?
„Možno majú ženy viac sebareflexie a menej si veria. Mnohí muži s týmto problém nemajú.“
Počet žien na vyšších manažérskych pozíciách je v porovnaní s mužmi stále málo. Cítite, že existujú neviditeľné bariéry brániace vášmu kariérnemu rastu?
„Z mojich skúseností to závisí iba od vnútornej vyrovnanosti a zrelosti muža, ktorý o tom rozhoduje alebo to vie ovplyvniť.“
Aké opatrenia by podľa vás pomohli zlepšiť rovnosť príležitostí pre ženy na pracovisku?
„Nie som zástancom žiadnych špeciálnych opatrení. Úcta a rešpekt sú základom, tak ako voči ženám, aj voči mužom.“
Roky ste zastávali riadiacu pozíciu. Keď sa spätne pozriete na Vaše manažovanie, je niečo, na čo ste najviac hrdá?
„Ako sa mi podarilo v každej jednej pozícii vybudovať veľmi úspešný tím ľudí. Samostatných, vysoko odborných, spolupracujúcich, vedúcich firmu k úspechu.“
Spomeniete si aj na prípadne neúspechy a zlyhania, ktoré Vás posunuli vpred?
„Každú jednu takúto situáciu vnímam ako lekciu, z ktorej som sa poučila. Vôbec ich nepovažujem za chybu alebo zlyhanie, vždy som sa rozhodovala najlepšie, ako som v tej chvíli vedela.“
Zmenili by ste dnes niečo, keby ste sa mohli vrátiť v čase?
„Nie, nezmenila. Všetko bolo tak, ako malo byť, aby som dnes bola tým, kým som.“
Pre mnohé manažérky ste vzorom Vy. Máte aj Vy svoj vzor?
„Moji najväčší učitelia boli práve tí najskromnejší ľudia s obrovskou človečinou v sebe. Mali široké odborné vedomosti v danej oblasti, nebáli sa ich odovzdávať a celý ich život sprevádzala pokora k tomu, čo dosiahli. Takáto by som raz chcela byť aj ja.“
ĎAKUJEME ZA ROZHOVOR !
Tento článok bol vytvorený Združením podnikateliek a manažérok s podporou Centra pre medzinárodné súkromné podnikanie v rámci projektu „WE-Champs: Strengthening the Entrepreneurial Ecosystem by Networking Regional Women’s Chambers of Commerce and Business Associations„, financovaného U.S. Department of State Secretary’s Office of Global Women’s Issues. Všetky názory uvedené v tomto dokumente sú názormi autorov a nemusia nevyhnutne odrážať názor vlády Spojených štátov alebo CIPE.