27. februára 2024

Ako sa nakopnúť a dosiahnuť svoje túžby v kariére, biznise, či osobnom živote bez „TO-DO“ listu

Máte tendenciu venovať svoj čas ostatným – vašej rodine, partnerovi, práci či klientom ale zabúdate na seba, svoje túžby a potreby?

Viete, že sú rovnako dôležité ako potreby vášho okolia, ale neviete si nájsť čas a nakopnúť sa? Pohľad na váš preplnený diár a nekonečne dlhý „To-Do“ list vo vás vyvoláva frustráciu a pýtate sa, kedy si konečne nájdem čas na svoje sny a túžby?

Ak tieto riadky s vami silne rezonujú, ponúkam vám jednoduchú metódu ako na to.

Skúste to v roku 2024 inak. Vyskúšajte vizualizáciu. Používajú ju úspešní športovcovi na lámanie rekordov a získanie medailí, úspešné podnikateľky ako Marie Forleo, módne návrhárky pri tvorbe šiat, či psychológovia pri práci.

Vizualizovať dokáže každý a zväčša si to ani neuvedomujeme. V dnešnom článku si priblížime 7 tipov ako použiť vizualizáciu, ako kreatívnu metódu k dosiahnutiu svojich osobných, kariérnych či podnikateľských snov.

  1. Využite pár minút – na vizualizáciu nepotrebujete veľa času. Nemusíte ju robiť ani každý deň. Čas nie je bariéra. Je úplne na vás ako často a ako dlho budete vizualizovať. Aj preto je táto metóda vhodná pre ambiciózne či vyťažené ženy, ktoré majú plný kalendár, veľa povinností a túžia si ukrojiť aspoň pár minút pre seba.
  2. Vizualizujte kdekoľvek – počas prestávky v práci, na káve, vo výťahu, kým čakáte pri pokladni, či počas prechádzky v prírode. Miesto toho, aby ste svoju myseľ zahlcovala mnohými povinnosťami, ktoré vás ešte čakajú, dovoľte si aspoň raz za deň napojiť sa na svoje túžby a potreby. Predstavujte si svoje ciele kdekoľvek ste.
  3. Zviditeľnite si svoje túžby – rozpoznávate vo svojich vizualizáciách túžby, potreby, ciele či pocity, ktoré by ste chcela mať vo svojom živote. Zachyťte si ich pomocou nástenky vízie. Formát nástenky vízie je len na vás. Digitálny, či papierový? Na tom nezáleží. Zvoľte si takú formu, ktorá vás baví vytvárať.
  4. Doprajte svojim túžbam kontakt s vašim zrakom – poznáte ten pocit, keď ste prešli okolo výkladu a váš zrak zaujali krásne šaty, pár lodičiek či skvelá kabelka a hneď ste po nich zatúžila? Ten istý princíp uplatnite pre vaše ciele. Zhotovenú nástenku vízie si umiestnite na miesto, ktoré vidíte denne niekoľko krát. Môže to byť nočný stolík, chladnička, pracovňa, obrazovka vášho mobilu či laptopu. Očný kontakt s vašou nástenkou vás bude stimulovať k vizualizácii.
  5. Vizualizáciou dokážete znížiť svoj stres – Vedeli ste, že vizualizácia sa používa ako kognitívna technika k budovaniu zručností na zvládanie stresu. Miesto toho, aby si človek zvyšoval stres vytváraním negatívnych scenárov vo svojej mysli, vizualizáciou sa môže zamerať opačne na to, ako posilniť svoju schopnosť väčšiu zaťaž zvládnuť. Môžete si vizualizovať ako náročné úlohy zvládnuť s väčšou ľahkosťou a pohodou.
  6. Prekračujte svoj strach a limity – keď sa prichytíte, že vaša myseľ začala tvoriť katastrofické scenáre typu„ Čo ak to nevyjde … čo ak to nezvládnem … čo ak to nedopadne dobre … ?“, uvedomte si to a pokúste sa na ten istý scenár nájsť opačný výsledok, či priebeh. Vizualizujte, ako by to mohlo vyjsť. Hrajte sa s možnosťou „Čo ak je to možné …? Ako by to vyzeralo, keby sa mi toto podarilo? … „ Ak dokážete nájsť 3 obmedzenia, ktoré vám stoja v ceste, rovnako dokážete nájsť minimálne 3 možnosti či riešenia ako váš cieľ zrealizovať.
  7. Dávajte si pozor, čo si skutočne želáte. Stalo sa vám, že ste si niečo želali a keď sa vám to splnilo, neboli ste spokojná? Vizualizovať si svoje túžby či ciele môžete v akejkoľvek oblasti vášho života – kariéra či podnikanie, romantický vzťah, či túžba po dieťatku. Ako však oddeliť nerealistické fantazírovanie a vizualizáciu. Vizualizácia neznamená stavanie vzdušných zámkov. Moja skúsenosť ma naučila venovať pozornosť detailom a svojim pocitom, aké vo mne túžba vyvoláva. Zvyknem sa sama seba pýtať „Prečo potom túžim? Je to rozmar, alebo niečo na čom mi skutočne záleží? Ak by sa mi toto splnilo, naplnilo by ma to spokojnosťou, láskou, pohodou … ?“

S vizualizáciou a nástenkami vízie pracujem už vyše desať rokov.  Odkedy používam vizualizáciu, začala som si skracovať svoj „To-Do list“ a paradoxne som zistila, že sa mi želania a túžby plynule plnia. Pomohla mi nájsť si vhodného životného partnera, naštartovať neziskovú skupinu v Anglicku, naplniť svoje kariérne ciele či písať pre Forbes.com aj napriek môjho strachu z viditeľnosti a hodnoteniu mojej angličtiny. Ako metóda je vhodná pre každého, kto má chuť dopriať si viac hravosti a ľahkosti pri realizovaní svojich snov, túžob či cieľov.

Autorka článku:


Ing. Adriána Košovská
Medzinárodná kariérna koučka
Zakladateľka platformy
Zero to Dream Job
Licencovaný Ikigai kouč,
Členka Forbes Coaches Council

About Author