19. apríla 2024

Ako sa zmeniť z manažérky na líderku

V aktuálnej dobe sa slová ako Leadership skloňujú čoraz častejšie. Každý z nás ho iste počul, málokto ale vie tento výraz presne definovať. V odbornej literatúre by ste našli približne 850 definícií slova Leadership. A ako ho majú vôbec chápať ženy?

Byť ženou, nie je prekážkou dostať sa až do vedúcich pozícií.  Marylin Monroe, raz povedala: „nevadí mi byť v mužskom svete, pokiaľ v ňom môžem byť ženou!“ Jej myšlienka sa javí veľmi inšpiratívne. Biznisový svet je vo veľkej miere svetom mužským. Napriek tomu, pokiaľ ženy ostanú ženami v mužskom svete, tak všetci zúčastnení okolo to ocenia. Dnes je úplne jasné, že ženy môžu byť rovnako dobré a úspešné manažérky, ako muži.

Musíme poukázať na to a uvedomiť si, že ženská forma riadenia je iná a má odlišnosti od toho mužského riadenia. Ženy sú lepšie v komunikácií s okolím, menej súťaživé a agresívne ako muži, takže sa vyhýbajú priamej konfrontácií a radšej volia spoluprácu. Ďalej majú tímového ducha a dokážu viac brať ohľad aj na zbytok tímu.

Ženy by sa mali držať svojich silných stránok, ktoré ich predurčujú stať sa dobrými manažérkami a vypracovať sa až na vedúce pozície líderiek. Dominujú u nich tieto schopnosti: komunikatívnosť, ochota počúvať, citlivosť, empatia, šarm, sebavedomie, diplomatické vystupovanie a schopnosť šikovne zvládať emócie.

Ak sa teda manažérka chce stať líderkou, mala by si tiež osvojiť pokoru, priznať vlastné chyby a dokonca i nedostatky. Mnohým manažérkam však absencia sebakritiky bráni, aby dosiahli plný potenciál a postúpili ďalej. Na pracovisku to nie je vždy iba o tom, čo manažérka urobí, aby sa mohla stať skutočnou líderkou, ale čoho všetkého sa tiež dokáže na tejto kariérnej ceste vzdať. Napríklad svojho ega.

Manažérka vs. líderka

Pri rozdieloch medzi manažérkou a líderkou sa bližšie pozrieme a zájdeme hlbšie do detailov. Vymenujeme 7. najzásadnejších. Tu sú:

 1. Manažérka nasleduje ciele. Líderka nastavuje víziu.
 2. Manažérka sa zameriava na slabé stránky. Líderka na tie silné stránky.
 3. Manažérka ľudí riadi. Líderka ich vedie.
 4. Manažérka riadi svoj čas. Líderka spravuje svoju energiu.
 5. Manažérka disponuje vysokým IQ, líderka aj vysokou emocionálnou inteligenciou.
 6. Manažérka veľa rozpráva. Líderka sa veľa pýta a počúva.
 7. Manažérka hovorí „ja.“ Líderka vraví „my.“

5 rád, ako sa z manažérky môžeme zmeniť na líderku

Ideálnu líderku 21. storočia označujeme VIP – Vedomá. Inšpiratívna. Pozitívna.

Ak sa chcete stať presne takouto osobou, a najviac zo všetkého túžite nechať za sebou post obyčajnej manažérky, tu je 5 tipov, ako na to:

 • Viac koučujte a mentorujte, ako prikazujte.
 • Nezabúdajte ostatných počúvať a klásť im otázky.
 • Majte jasnú víziu a poslanie. Obe z týchto vecí ďalej jasne komunikujte.
 • Rozvíjajte svoju emocionálnu inteligenciu.
 • Neustále na sebe pracujte.

V prípade, že sa z manažérky stane líderka, nie je to koniec cesty. Skôr začiatok a udržať sa medzi tými najlepšími totiž vôbec nie je jednoduché. Napríklad v zahraničí sa líderky s radosťou obklopujú vlastnými mentorkami. „Mnohé na vrchole sa domnievajú, že už všetko vedia a nepotrebujú sa učiť. To ich však môže jedného dňa dobehnúť.“

TIP na záver inšpirovaný známou britskou političkou Margaret Thatcherovou, ktorá raz povedala: Byť vodcom je ako byť dámou. Ak musíte hovoriť, že ňou ste, tak ňou nie ste.“

Skutočné čaro Leadershipu tkvie v tom, že líderka nepotrebuje hovoriť, že je líderka. Hovorí to za ňu jej správanie, charizma a vlastnosti. Milé dámy, riaďte sa týmto a úspech máte zaručený.

 

Autorka článku: Ing. Jaroslava Vaculčiaková, PhD., Trénerka a koučka v oblasti soft skills a leadershipu

www.anteaconsulting.sk

About Author