27. februára 2024

Dovolenkový mindset pri práci

Koľkokrát ste si počas dovolenky ticho zaželali, aby ste rovnaké pocity zažívali aj v práci? Nebolo by to skvelé, keby nám pokoj, zrelaxovaná myseľ, či radosť z nového dobrodružstva vydržali aj po návrate domov?

Mám také tušenie, že by to s otvorenou náručou ocenili mnohé z nás.

Aj keď je náš pracovný deň popretkávaný odlišnými aktivitami než ten dovolenkový a sedieť s vyloženými nohami nemôžeme ani nechceme, verím, že si môžeme dovoliť zakomponovať do neho aspoň niektoré prvky dovolenkového zmýšľania.

K čomu je to dobré?

Často sa stáva, že delíme situácie na dobré a zlé, príjemné a nepríjemné, skrátka, veľa vecí vnímame čiernobielo.

„Na dovolenke mi je dobre, v práci sú len povinnosti. Počas dovolenky si viem odpočinúť, zatiaľ čo v práci sa len naháňam.“ Takýmto spôsobom sa výrazne limitujeme vo vnímaní cenných príležitostí nielen pre posun v podnikaní, ale aj vo svojom osobnom raste a pocite naplnenia.

Keď sa začneme vedome trénovať na všímanie si príjemných vecí aj počas pracovného týždňa a zavedieme do svojej rutiny zopár dovolenkových momentov, kvalita nášho pracovného života sa výrazne zvýši.

Verím, že nasledovné tipy, ktoré sú zmysluplné pre mňa, inšpirujú aj vás.

1. PLÁNOVANIE

 Predtým, než sa na dovolenku vyberieme, pozeráme sa na ňu ako na celok. Pýtame sa, ako dlho na nej budeme a čo počas dovolenkových dní chceme zažívať. Podľa toho si potom nachystáme všetko, čo budeme potrebovať, aby sme smelo vykročili za dobrodružstvom. S vedomím, že máme po ruke to, čo potrebujeme, môžeme mať počas nasledujúcich dní pokojnú myseľ a hlbšie preciťovať nové zážitky.

Ako by to vyzeralo, keby sme lepšie plánovali pracovný týždeň či mesiac a to, za čím sa často naháňame, si zabezpečili už v predstihu?

2. SPOMALENIE

 Dnes sa mnohým ženám darí robiť prácu, ktorú si samy vybrali a ktorá ich baví. Avšak, keď sa objektívne pozrieme na to, koľko z našich pracovných aktivít si dovolíme naozaj poriadne vychutnať, možno by výsledok nebol až taký ružový.

Keď sme na dovolenke a natrafíme na miesto s nádherným výhľadom, nenáhlime sa ďalej. Zastavíme, obzrieme sa okolo seba, spravíme si na pamiatku fotku a túto chvíľu si vychutnávame. Nájdime si vo svojej pracovnej náplni zopár obľúbených momentov a vyskúšajme, čo to s nami spraví, ak sa im budeme venovať s plnou pozornosťou. Vnímajme ich zrakom, sluchom, čuchom, hmatom a možno aj chuťou a poďakujme za to, že ich môžeme zažívať.

3. ZVEDAVOSŤ

Dovolenkové dní sú pre mnohých ľudí o objavovaní a spoznávaní. Nových miest, jedál, kultúr. O čo viac sme počas nich otvorené nečakaným prekvapeniam. Robíme malé kroky do neznáma, občas trochu zariskujeme a namiesto strachu cítime nadšenie. Tešíme sa z toho, že niečo nové zažijeme, aj keby to nemalo skončiť presne podľa našich predstáv. Ako veľmi sa nechávame viesť zvedavosťou v pracovnom svete? Berieme sa vážne alebo si dovolíme do práce zakomponovať prvky hravosti a experimentovania? Dovolíme si zariskovať, niekedy stúpiť vedľa a získať z toho cennú skúsenosť? V koučovacích rozhovoroch, ktoré s podnikateľkami vediem, hrá zvedavosť a chuť nasledovať to, čo ich láka, celkom podstatnú úlohu vo vytváraní si vízie svojho podnikania tak, aby čo najlepšie korešpondovala s ich prirodzenou osobnosťou.

4. ATMOSFÉRA PROSTREDIA

Stavím sa, že počas obdivovania vašej dovolenkovej destinácie sa oveľa častejšie pozeráte okolo seba než na mobil. Všímate si farby lesa, kvetov, vody, piesku, kameňov, cítite rôzne vône, počúvate príjemnú hudbu a nechávate svoje telo, aby sa spontánne zavlnilo do rytmu, lebo na dovolenke je to predsa samozrejmosť. Prenesme si kúsok z tohto dovolenkového normálu aj do práce. V stanovenom čase odložme mobil z dosahu, položme si na pracovný stôl dovolenkovú fotku, ktorá v nás vyvoláva pokoj, radosť, inšpiráciu alebo čokoľvek, čím chceme žiť aj v práci. Dobre nám poslúži aj pripravený zoznam s dovolenkovými pesničkami, ktorými si spestríme pracovné prestávky.

Všetky tieto tipy sú jednoduché, no nie všetko, čo znie jednoducho, je aj v skutočnosti ľahko zrealizovateľné. Keďže ste podnikateľky, určite to poznáte.  Stojí však za to, dať tomu šancu, lebo vo chvíľach, ktoré sú nám príjemné, využívame svoj potenciál a rozvíjame ho. Trénujeme sa vo vytváraní si práce, ktorú naozaj chceme a búrame presvedčenia o tom, že práca je len drina. Naša dobrá nálada prospeje nielen nám, ale aj kolegom, zamestnancom, či klientom, preto tento „dovolenkovo-pracovný normál“ stojí sa experiment.

Ing. Zuzana Palková, talentová koučka a mentorka,

spoluautorka kariet Tvorivá inšpirácia na každý deň, členka predsedníctva Slovenskej asociácie koučov SAKo

www.zuzanapalkova.sk

About Author