19. apríla 2024

Finančná rovnováha vs. duševná pohoda

Častokrát hovoríme o niekom, že peniaze ho pokazili. Alebo všeobecne, že peniaze kazia charakter. Nemyslím si, že je to tak. Vždy je to o človeku a peniaze sú v tom nevinne. Ak staviame svoje ego, dôležitosť a existenciu na výške svojho konta, je to smutné, bez ohľadu na to, koľko núl je za prvou jednotkou.

Napriek všetkému zlému čo sa peniazom pripisuje, sú zdrojom zla vždy ľudia, ktorí po nich bažia. Ich prebytok dokáže s človekom zamávať, ich nedostatok tiež. Ako pre nedostatok peňazí nestratiť svoju duševnú pohodu?

Recept je jednoduchý. Je potrebné kontrolovať nielen koľko peňazí dostávame od zamestnávateľa na účet alebo aký bol obrat vo firme za daný mesiac, ALE KOĽKO SME NAOZAJ MINULI.

Sklamaní?

Čakali ste zaručený recept na zbohatnutie, spojenie energií a zbožného želania o tom, že chcete veľa peňazí a nech sa o to vesmír postará?

Kdeže! Nič také neexistuje.

Viete, na čom zbohatol syn chudobných írskych prisťahovalcov Patrick Joseph Kennedy, zakladateľ klanu Kennedyovcov? Na predaji alkoholu, metle ľudstva. Jeho syn Joseph P. Kennedy, otec slávneho prezidenta USA Johna F. Kennedyho a senátorov Roberta a Edwarda Kennedyovcov bol dokonca podozrievaný z pašovania alkoholu počas prohibície, no obchodný talent mu neuprel nik a priniesol rodine Kennedy bohatstvo.

Každá známa firma v minulosti začínala z mála, z nápadu, z odvahy zakladateľov, z práce a schopnosti správne sa rozhodovať.  Takže, ak nemáte nápad, odvahu a chuť na ňom pracovať, nemá zmysel sa užierať tým, že chcete byť bohatý. Z toho pozerá iba duševná nepohoda a žalúdočné vredy. Väčší zmysel preto dáva, naučiť sa narábať s peniazmi, ktoré máte.

 1. Odporúčanie: Nauč sa pracovať s peniazmi, ktoré máš. Ak ich chceš viac, realizuj svoj nápad, no nečakaj ľahkú cestu za bohatstvom.

Ako by ste definovali človeka, o ktorom poviete, že má prehľad v nejakej oblasti?

Pre mňa je to človek, ktorý v každej chvíli vie, v akom stave sa nachádza subjekt jeho záujmu. Keď sa rozprávame o financiách, človek s prehľadom vo svojich financiách vždy vie, koľko peňazí minul a koľko ešte má k dispozícii. Finančný prehľad nazývame ROZPOČET.

Viete, koľko peňazí ste od začiatku mesiaca do tejto chvíle minuli na potraviny? Koľko musíte zaplatiť za bývanie a koľko musíte vynaložiť financií na vzdelanie vašich detí? Koľko peňazí máte na účte teraz? V akom stave sú vaše úspory?

Neviete? Netušíte? Chyba.

Bez poctivého rozpočtu nemáte šancu zistiť, kde miznú vaše peniaze. Nikdy, ani s miliónom eur, nebudete úspešný v budovaní bohatstva, ak neviete, kam sa vaše peniaze podeli. Kam odchádzajú a čo za nich dostávate. Ak vám nezaplatené účty spôsobujú bolenie hlavy, je najvyšší čas vysúkať rukávy a urobiť si vo financiách poriadok.

 2.Odporúčanie: Urob si rozpočet. Osobný, rodinný, firemný.

Bez reálneho rozpočtu ste ako stratená loď na mori. Každý podnet na minutie peňazí, každý lákavý vetrík z reklamy, vás oberie o vaše peniaze, lebo neviete, kam smerujete. Chcete dobré auto? Fajn, ale ak miniete tretinu rozpočtu na piaty kostým alebo siedmu kabelku, nikdy si ho nebudete môcť dovoliť bez toho, aby ste sa nezadlžili po uši.

Ako sa robí rozpočet?

Jednoducho.

Na zostavenie rozpočtu stačí iba pero a papier, ale môžete použiť aj Excel alebo jednoduché aplikácie, ktoré nájdete na internete. Zapíšte si svoje príjmy na jednu stranu, na druhú si zaznamenajte výdavky a zistite či príjmy pokryjú všetko to, na čo utrácate. Potom sa poriadne zamyslite nad tým, na čo ste peniaze minuli, aký úžitok ste z nakúpených vecí a služieb mali a či sú nevyhnutne nutné. Naozaj ste potrebovali piaty pár topánok?

 Nezabudnite sporiť

 Experti odporúčajú, aby ste si hneď na začiatku odložili 10% zo svojho príjmu ako sporenie na nepredvídané výdavky alebo na budúcnosť. Prečo na začiatku mesiaca? Ak to neurobíte hneď, ako vám cinkli peniaze na účet, na konci mesiaca to už neurobíte. To je overené v praxi.

Sporiť sa dá rôznymi spôsobmi. Najskôr si ich odložte na sporiaci účet, aj keď úroky na ňom sú častokrát biedne. Vybudujte si zvyk odkladať si aj po malých čiastkach. Lepšou možnosťou je využiť možnosť investovať do podielových fondov, čo ponúka každá banka. Ide to už od 20 eur mesačne. Je to dobrý krok správnym smerom. To, že o investovaní veľa neviete je iba príležitosť naučiť sa niečo nové. K informáciám sa dostanete pomerne ľahko cez  školenia, či bankového alebo finančného poradcu.

Koľko presne miniete za mesiac a na čo

Ďalej potrebujete vedieť, čo a koľko potrebujete bezpodmienečne zaplatiť každý mesiac: nájom, energie, splátky úverov a leasingov, poistenia, školné pre deti, jedlo, doprava do zamestnania alebo nákup benzínu. Suma nájmu, energií a splátky finančným inštitúciám sa menia zriedka počas roka alebo dlhšieho obdobia.

Vaše výdavky na jedlo môžete na začiatku odhadnúť. Presne ich budete vedieť vyčísliť, ak si budete odkladať bločky z nákupu potravín a po uplynutí mesiaca ich zrátate. Alebo budete platiť tieto náklady rovnakou platobnou kartou a po skončení mesiaca si jednoducho zrátate tieto výdavky. Veľkou pomocou sú aj mobilné aplikácie bánk, v ktorých si priamo viete nastaviť kategóriu výdavku. Na konci mesiaca si len skontrolujete, či sú všetky výdavky správne zaradené.

Ďalšími výdavkami, ktoré sa sezónne opakujú je nákup oblečenie pre seba, či deti, ďalšie výdavky do školy, výdavky na kultúru, odkladanie na dovolenku, na výmenu spotrebičov a podobne. Sledujte si, či nakupujete preto, že máte zlú náladu alebo si chcete kúpiť niečo pre radosť. Naozaj vám piaty rúž alebo voňavka priniesli radosť do života?

Tak, ako ste na tom? Ste v pluse? Blahoželám.

Ste v mínuse? Ešte raz si pozorne prezrite svoje výdavky. Zamyslite sa nad nimi, či sú naozaj nevyhnutné, ale na sporenie nesiahajte! Ak vám príjem nestačí, musíte riešiť je navýšenie – brigáda, zmena zamestnania, rozvoj podnikania.

 3.Odporúčanie: Dobre si rozmyslite, kedy sa a koľko sa zadlžíte. Mať úver nie je hriech, ale neplatiť svoje záväzky načas je drzosť.

 Úver je  dobrý pomocník ale zlý pán

 Na prekonanie dočasného rozdielu medzi príjmami a výdavkami môžete využiť aj niektoré finančné nástroje. Podotýkam, podstatné je slovo dočasného. Dlhodobo žiť na dlh rozhodne duševnej pohode neprospieva. Častokrát sa stretávam s názorom, že mať úver je zlé, ba priam niečo diabolské. Veľmi jednostranný pohľad. Zobrať si úver na drahú dovolenku (rozumej spotrebu) je šialené, ale povolené prečerpanie na účte môže v kritickej situácii pomôcť. Ak ho nečerpáte, nič navyše neplatíte. Ak ho čerpáte, splátky je potrebné zahrnúť do svojich pravidelných výdavkov. Výber vhodného produktu môže pomôcť preklenúť finančné problémy, ale musíte vedieť, ako takýto nástroj funguje.

 4.Odporúčanie: Ak nejakému finančnému nástroju nerozumieš, pýtaj sa odborníka alebo si naštuduj dostupné informácie.

Kam to mám podpísať?

V súvislosti s úverovými produktami je nutné mať dostatok informácií, a najmä, rozumieť im. Musíte vedieť, či je možné úverový produkt predčasne splatiť, za akých podmienok je možné platiť mimoriadne splátky, čo sa stane, ak sa omeškáte so splátkou, ako a kedy sa mení úroková sadzba. Ak sa v podmienkach neviete vyznať, spýtajte sa odborníka. Podpísať zmluvu bez toho, aby ste si ju prečítali, nie je argument, ale hlúposť.

Poriadok a prehľad vo financiách a dosiahnutie finančnej rovnováhy samé o sebe neprináša životnú spokojnosť, no prispieva k zachovaniu duševnej pohody v dobrých aj zlých časoch. Zvyknite si pravidelne odkladať zo svojho príjmu, aby ste si vybudovali rezervu na nepredvídateľné životné situácie.

Autorka článku:  Ing. Katarína Serinová,  KPS Poradenské centrum s.r.o.

office@poradenskecentrum.sk

About Author