19. apríla 2024

Hovorí sa, že oči sú zrkadlom duše. Dá sa zlepšiť zrak prirodzene? Áno, ale bez cvičenia to nepôjde, hovorí Daniela Maťuchová, certifikovaná lektorka Batesovej metódy.

Rozhovor s jedinou certifikovanou lektorkou Batesovej metódy prirodzeného zlepšenia zraku na Slovensku Danielou Maťuchovou, ktorá je tiež autorkou kníh Lepší zrak prirodzene a Neobyčajný (zá)ZRAK, ktorá vedie súkromné centrum ProVitalis v Banskej Bystrici, kde poskytuje služby zrakového vzdelávania.

Daniela, predstavíte nám v skratke Váš príbeh? Prečo ste sa rozhodli podnikať?

K podnikaniu ma priviedla rodinná situácia. Pôvodne som vyštudovala účtovníctvo, audítorstvo a hospodársku štatistiku na Ekonomickej univerzite v Bratislave a 12 rokov som pôsobila v štátnej správe. Keďže moje druhé dieťa sa narodilo predčasne a trpí detskou mozgovou obrnou a rôznymi pridruženými diagnózami, návrat z rodičovskej dovolenky do zamestnania bol nemysliteľný. Už počas rodičovskej dovolenky som absolvovala ročné štúdium Batesovej metódy prirodzeného zlepšenia zraku na College of Vision Education v Anglicku s cieľom pomôcť synovi. Ako sa neskôr ukázalo, bolo to dobré rozhodnutie, pretože som mala v rukách know-how, s ktorým som mohla začať podnikať.

Čo bolo pre Vás v podnikaní najťažšie?

Asi najťažšie bolo dostať do povedomia širokej verejnosti, že existuje možnosť zlepšenia zraku prirodzeným spôsobom ako alternatíva k bežne zaužívaným spôsobom liečby zrakových problémov. Táto služba je jedinečná a ešte stále málo známa, keďže ju poskytujem v rámci Slovenska ako zatiaľ jediná lektorka. Musela som nájsť spôsob, ako sa zviditeľniť, keďže bežná reklama v novinách bola neefektívna. A tak som začala písať články a oslovovať časopisy. Prvý článok mi vyšiel až o rok a pol neskôr. Takže to chcelo obrovskú trpezlivosť a vytrvalosť.

V dnešnej dobe má málokto zdravé oči. Na základe školenia a Vašich skúseností  ste napísala knihu Lepší zrak prirodzene. Pre koho je určená? Môže si dospelý človek poctivým cvičením zlepšiť svoj zrak pomocou knihy sám?

Knihu som začala písať v čase, keď tých klientov stále nebolo veľa a mala som teda dostatok času na jej písanie. Na druhej strane som to brala tak, že napíšem knihu, ktorá bude slúžiť ako dobrá pomôcka pre mojich klientov, ktorí ma často spätne kontaktovali s otázkami, či robia jednotlivé techniky a aktivity správne. Nakoniec sa ukázalo, že mnohým klientom kniha stačí, aby si vedeli pomôcť sami, nemusia ani absolvovať osobnú konzultáciu. Vedia ju využiť dospelí pre seba, pre svoje deti, starých rodičov i pre hendikepované osoby. Je teda použiteľná pre kohokoľvek, s akýmkoľvek zrakovým problémom.

Batesovu metódu nepovažujem za všeliek, pretože tak ako bežná medicína, ani tá alternatívna, nemusí pomôcť každému. Na druhej strane, už veľakrát dokázala pomôcť v prípadoch, kde si už klasická medicína nevedela dať rady. Ja sama mám skúsenosť s nevidiacim chlapcom, ktorý dosiahol veľké zlepšenie svojho videnia a jeho kvalita života sa tak výrazne zmenila.

Na fotkách na internete Vás vidieť aj v s okuliarmi. Teraz už okuliare nenosíte. Aj Vy sama ste si cvičením zlepšila zrak?

Okuliare som začala nosiť ešte na strednej škole kvôli krátkozrakosti. Po dvadsiatich rokoch som ich odložila počas materskej dovolenky s mojou prvorodenou dcérou. Po čase som si uvedomila, že vidím ostrejšie, čo potvrdila aj moja očná lekárka. Môj zrak sa zlepšil spontánne, bez cvičenia, a videla som na 120%. Bez okuliarov som už 15 rokov. Aktivity a techniky Batesovej metódy však praktizujem aj ja, aby som si dobrý zrak udržala čo najdlhšie.

V čom spočíva Batesova metóda?

Dr. Bates, americký očný lekár a chirurg, pri svojich výskumoch došiel k záveru, že väčšina zrakových problémov vzniká z dôvodu stresu a napätia a liekom logicky bude uvoľnenie tohto napätia. Videnie je schopnosť naučená a podstatou Batesovej metódy je znovu sa naučiť pozerať, ale tentoraz správne, bez rôznych zlozvykov, ktoré sme v priebehu života zaviedli do procesu zrakového vnímania. Takže sa učíme pozerať bez námahy, uvoľnene, tak, ako je to pre oči prirodzené. K tomu slúžia aj jednotlivé techniky a aktivity.

Poradíte nám nejaké tipy na zlepšenie zraku pre inšpiráciu a vyskúšanie?

Skúste aspoň niekoľko minút denne stráviť na prirodzenom svetle. Sadnite si niekde na lavičku alebo využite čakanie na MHD, zavrite oči a nechajte sa rozmaznávať teplými slnečnými lúčmi. Nastavte tvár slnku tak, aby vám slnečné lúče dopadali na zavreté viečka. Môžete otáčať hlavou do strán, ako keď hovoríte nie, aby sa oči nahriali zo všetkých strán. Robte tak aspoň po dobu dvoch minút. Samozrejme, čím viac slnka vašim očiam doprajete, tým lepšie. Túto aktivitu robte bez dioptrických alebo slnečných okuliarov!

Podnikanie je náročné nielen v dnešnej dobe. Pracovať aj starať sa o dieťa je veľmi náročné. Máte aj čas na seba? Čomu sa venujete?

Čas pre seba mám vlastne len medzi 8:00 a 16:00, čiže vtedy, keď je syn v dennom stacionári. Je to čas, ktorý využívam na prácu i relax. Našťastie, moja práca je mojím koníčkom. A relaxom je písanie. Minulý rok na jar mi vyšla druhá kniha Neobyčajný (zá)ZRAK – príbehy z mojej pracovne, ktorá na jeseň vyšla aj v anglickej verzii ako The Miracle of Sight. Momentálne sa pripravuje do tlače detská knižka Básničky pre zdravé očká, ktorá vyjde naraz v slovenskej a českej verzii.

Máte nejaký najbližší cieľ?

Môj najbližší cieľ je už spomínaná knižka pre deti, ktorá ide do tlače teraz v máji a verím, že v júni už bude tešiť prvých čitateľov.

Ste veľmi silná žena. Kto alebo čo Vás inšpiruje?

Nikdy som sa nepovažovala za silnú ženu. Myslím, že sú to práve životné situácie, ktoré, ako sa hovorí, ak nás nezabijú, tak nás posilnia. A že ich bolo v mojom živote požehnane, tak som si postupne tú silu nejako „vybudovala“.  V každom prípade, to čo mi naozaj dáva silu, je viera v Boha a v to, že… “Skúška, ktorá na vás dolieha je iba ľudská. A Boh je verný. On vás nedovolí skúšať nad vaše sily, ale so skúškou dá aj schopnosť, aby ste mohli vydržať.” (1 Kor 10, 13)

Ďakujeme za rozhovor!

Bližšie informácie prípadne možnosť konzultácie nájdete tu:

Provitalis – Súkromné centrum prevencie a regenerácie

 

About Author