19. apríla 2024

Inšpiratívny rozhovor s Melindou Mikleovou, podnikateľkou a altruistkou. Silná žena, ktorá sa dokázala presadiť v mužskom svete biznisu ale vedie aj sociálny podnik a chránenú dielňu.

Inšpiratívny rozhovor s Melindou Mikleovou, podnikateľkou a altruistkou. Silná žena, ktorá sa dokázala presadiť v mužskom svete biznisu ale vedie aj sociálny podnik a chránenú dielňu.

“Mužom sa určitým spôsobom podniká ľahšie ale ja by som určite nemenila. Zo svojej skúsenosti môžem potvrdiť, že my ženy sme viac empatickejšie, aj jemnejšie v jednaní.  Ženy v rokovaní vidia druhú stranu nie ako protivníka ale ako partnera, spoločníka. Dobrá dohoda je tá, ktorá prospeje obom zúčastneným” hovorí Melinda Mikleová, konateľka spoločnosti EUROtoner-chránená dielňa, ktorá tiež riadi  sociálny podnik MINORITAS.

                                                                                       

Melinda Mikleová je konateľkou firmy EUROTONER už viac ako 13 rokov. Prečo si sa rozhodla stať sa podnikateľkou a prečo práve vo firme, ponúkajúcej kancelársku techniku?
Moja cesta začala v devätnástich rokoch, keď som prišla z Nových Zámkov do Nitry. Zamestnala som sa ako administratívna pracovníčka vo firme, ktorá sa venovala kancelárskej  technike. Zapracovala som sa pomerne rýchlo.  Firma však postupne utlmovala svoju činnosť. S vtedajším manželom, teraz už bývalým sme preto uvažovali ako ďalej, či si hľadať novú prácu alebo začať podnikať. Práca v tejto oblasti  ma veľmi bavila aj napĺňala a preto sme sa rozhodli pre svoju vlastnú firmu. Odvtedy sme sa síce už aj rozviedli a každý máme svoje vlastné podnikanie.

V čom je tvoja firma jedinečná?
EUROtoner ponúka komplexné služby v oblasti kancelárskej techniky. Hlavne ide o prenájom techniky. Povýšili sme túto oblasť takmer na úroveň umelej inteligencie. Ide tu o zákazníka Dávame mu čas, aby sa venoval tomu, čo ho živí. O techniku sa staráme my. Počnúc jej výberom až po samotnú starostlivosť a údržbu. Zákazník ju len používa.

Spomínaš si na svoje začiatky v podnikaní? 
Začala som podnikať keď som mala cca. 20 rokov. Začiatky boli ťažké ale zvykla som si. Podnikanie je proces, neustále vzdelávanie sa je základ. Je potrebné držať krok s dobou, pretože bez toho začne podnikateľ aj firma stagnovať.

Podnikáš v mužskom svete. Je podľa teba ťažké presadiť sa v tejto oblasti?
Je to drina.  Mám to šťastie, že som technický a súťaživý typ, takže sa v tom „mužskom“ svete cítim ako ryba vo vode.  Keď sa mi podarí niečo, kde sa počítalo s tým, že ako žena to nedám, potajme si púšťam v aute pieseň „Teď královnou jsem já“ z muzikálu Kleopatra, to je taký môj súkromný víťazný rituál.

V čom sa podľa Vás odlišujú ženy podnikateľky od mužov podnikateľov?
Mužom sa určitým spôsobom podniká ľahšie ale ja by som určite nemenila. Zo svojej skúsenosti môžem potvrdiť, že my ženy sme viac empatickejšie, aj jemnejšie v jednaní.  Ženy v rokovaní vidia druhú stranu nie ako protivníka ale ako partnera, spoločníka. Dobrá dohoda je tá, ktorá prospeje obom zúčastneným.

Okrem toho, že si silná žena, si veľmi empatická a inšpiratívna. Okrem svojej spoločnosti EUROtoner-chránená dielňa sa venuješ aj sociálnemu podnikaniu. Čomu sa venuje tvoj sociálny podnik?
MINORITAS je tiež o starostlivosti, ale nestaráme sa o techniku ale o domácnosti a firmy, teda o čistotu v nich. Zamestnávam ženy-gazdiné, ktoré zariadia to, aby domácnosti a firmy našich klientov bolo cítiť čistotou a človečinou. Pracujú pre mňa ženy, ktoré by si inak veľmi ťažko našli prácu. Ide zväčša o matky od malých detí, ženy po 50tke a o zdravotne postihnuté a inak znevýhodnené osoby.

Podnikanie je práca 24/7, k tomu máš ešte aj spomínanú chránenú dielňu a sociálnu podnik.  K tomu domácnosť a rodina. Zostáva Ti ešte čas aj na koníčky?

Moje koníčky sú EUROtoner a MINORITAS. A keď mám predsa trochu času, tak takým dobrým wellness pobytom s knihou v ruke nepohrdnem. A pokiaľ ide o rodinu, manžel si ma „takúto“ vzal, takže vedel do čoho ide a môj syn sa „do toho“ narodil.

Melinda, čomu sa venuješ vo svojom voľnom čase?
Tým, že som veľmi aktívna osoba a moje podnikanie ma napĺňa, voľný čas venujem hlavne vzdelávaniu sa. Milujem semináre, konferencie, rôzne kurzy a podobne.

Čo alebo kto ťa inšpiruje?
Je viacero žien, ktoré ma inšpirujú, napríklad Coco Chanel, Margaret Thatcher, Katarína Veľká. Boli to ženy, ktoré zmenili svet, písali dejiny ale aj tak ostali ženami so všetkým, čo k tomu patrí.

Máš do budúcnosti ciele, ktoré by si si chcela splniť?
Mám svoj tajný zápisník, kde si zapisujem svoje nápady. A tých je veľmi veľa. Taký môj mega sen je vlastniť veľkú budovu, v ktorej bude fungovať Centrum sociálneho podnikania aj s ponukou dočasného ubytovania pre našu cieľovú skupinu. Týmto by som dala tým, ktorý sú v núdzi, nielen prácu ale podala aj pomocnú ruku spolu s návodom na použitie, ako ďalej v živote.

Aká je Melinda Mikleová ako konateľka?
Vo svojom podnikaní som sa naučila jednať na rovinu, priamo a jasne. Žiadne omáčky. Mám veľké a dobré srdce. Rada ľudom pomáham, ale ak ma niekto sklame, nedaj Bože podvedie, ďalšiu šancu odo mňa očakávať nemôže.

Čo by si poradila začínajúcim podnikateľkám?
Ak máte podnikateľského ducha a milujete adrenalín, určite sa do toho pustite. Nie je prechádzka ružovou záhradou, raz budete hore, inokedy dolu. Ale ten výsledok stojí za to.

Ďakujeme za rozhovor!

EUROtoner-chránená dielňa
Sociálny podnik MINORITAS ponúkajúci upratovacie služby

About Author