20. apríla 2024

Kúzelné upratanie domácnosti nám pomôže zbaviť sa stresu a získať pohodu a šťastie.

Majka, čo je to vlastne KonMari metóda upratanie?

Metóda vznikla v Japonsku a jej autorkou je Marie Kondo. Čím sa líši táto metóda od iných metód upratovania? Tým, že sa pri upratovaní pýtame jednu dôležitú otázku a to: Robí mi táto vec radosť? Hlavným cieľom tejto metódy je pomôcť vám poupratovať si tak, aby ste mali doma (alebo aj na pracovisku) len veci, ktoré máte radi a používate. Pokiaľ sa budete obklopovať len vecami, ktoré máte radi a používate, tak váš život bude mnohých oblastiach jednoduchší. Budete mať viac času, pretože ho nebudete tráviť neustálym upratovaním a hľadaním vecí. Budete produktívnejší a budete sa vedieť lepšie sústrediť, pretože haraburdie a neporiadok vás nebudú rozptyľovať. A dokonca aj ušetríte, pretože budete robiť lepšie rozhodnutia pri nakupovaní. A mnoho ďalších benefitov pre vaše psychické a fyzické zdravie. Preto sa tomuto upratovaniu hovorí aj Kúzelné upratovanie.

Kde si sa prvý krát stretla s Kúzelným upratovaním?

S Kúzelným upratovaním som sa prvýkrát stretla na jar v roku 2015. Čítala som vtedy knihu Life changing magic of tidying up v angličtine. V tom čase ešte neexistoval jej slovenský preklad. U nás bola kniha preložená pod názvom Kúzelné upratovanie. Toto slovné spojenie sa u nás na Slovensku tak akosi prirodzene udomácnilo. Z knihy som bola nadšená a motivovala ma stať sa profesionálnym organizátorom. V tom čase sa ešte nevedelo, že Marie Kondo začne školiť svojich KonMari konzultantov.

 A ďalej…

ku kúzelnému upratovaniu som sa dostala v období, keď som sa stala mamou a narodilo sa mi druhé dieťa. Mnohé mamy budú určite súhlasiť, že to nie je jednoduché obdobie a ja som prišla na to, že si ho dobrovoľne ešte viac komplikujem. Ako? Tým, že som dovolila veciam, aby ma vlastnili. Keď si niečo prinesiete domov, tak to znamená, že sa musíte o to starať. Musíte tej veci nájsť miesto, kde bude bývať odložená, musíte ju čistiť a venovať jej svoj čas a energiu. Čím viacej tých vecí máte, tým viac času a energie vám táto starostlivosť zaberá. Ja som sa rozhodla, že takýto vzťah s vecami sa mi nepáčiť a že ich radšej budem mať menej a také, ktoré naozaj robia môj život lepší. Táto zmena priniesla do môjho života viac kľudu a pozitívne ovplyvnila fungovanie v našej domácnosti.

 

Marie Kondo je z Japonska a Japonci sú známi svojim minimalizmom. My mám oproti nim oveľa viac vecí, kníh a iných vecí. Je metóda KonMari vhodná aj pre nás?

Úžasné na tejto metóde je, že je vhodná pre všetkých. Táto metóda nás učí vedieť si vybrať a rozhodnúť sa, čo je pre nás dobré a čo nám robí radosť. Keď si to „nacvičíte“ pri upratovaní vášho fyzického priestoru, môžete túto zručnosť aplikovať aj na iné oblastí vášho života. Prácu, financie, vzťahy alebo termíny v kalendári. Problémom dnešnej doby je, že máme všetkého veľa a doslova sa v tom topíme. Keď si vieme vybrať, tak nám odpadne mnoho problémov a zbytočného stresu.

 

Majka, ty si certifikovaná KonMari Konzultantka. Marie Kondo je japonská spisovateľka, poradkyňa a propagátorka minimalistického životného štýlu. Prebiehali školenia v Japonsku?

Sama Marie Kondo už nežije v Japonsku. So svojím manželom a tromi deťmi žije v Amerike v Kalifornii. Semináre prebiehajú na dvoch miestach v Amerike a potom v Európe v Londýne. Ja som sa zúčastnila semináru v roku 2018 v Londýne.

 

Skoro všetci radi nakupujeme, skladujeme a ťažko sa zbavujeme nepotrebných vecí, pretože k veciam máme citový vzťah. Poradíš nám nejaké triky ako si úspešne upratať?

Najväčšiu chybu, ktorú pri upratovaní robíme je, že najprv veci organizujeme a ukladáme. Upratovanie vždy začnite triedením a zbavovaním sa zbytočností. Výsledkom kúzelného upratovania by malo byť prehodnotenie vašich doterajších nakupovacích návykov a toho, čo si nosíte domov. Nestačí, že zmena nastane len vo vašom šatníku, musí aj vo vašom myslení.

 

 

 Prečo je upratovanie dôležité?

Keď si poupratujeme, tak ako keby sme urobili inventúru nášho života. Zhodnotíme kde som bola, kde som teraz a kam chcem ísť. Zo svojho života  dajme preč veci, ktoré nám už neslúžia a nechajme si tam len tie, ktoré sú v súlade so životom, ktorý chceme žiť. Keď odstránime nepotrebné a nemilované, tak vytvoríme priestor pre nové. Či už veci, príležitosti alebo myšlienky.

Majka, dá sa „upratovať“ naučiť?

Tak ako čokoľvek iné, upratovanie je zručnosť.

Odporúčam začať niečím jednoduchým. Nikdy nezačnite upratovať veci sentimentálneho charakteru. Tie si nechajte nakoniec. Začnite napríklad šatníkom a ak nemáte veľa času, tak sa pustite len do jednej zásuvky a tú poupratujte. Dôležité je začať. Začiatky bývajú ťažké, ale s každou jednou upratanou zásuvkou alebo skriňou bude vaša sebadôvera a motivácia rásť.

Ako sú tvoje skúsenosti? Pomôže upratanie domácnosti priniesť kľud a pohodu do rodiny?

Je dôležité vždy začať upratovať najprv svoje veci.

Buďte vzorom pre vaše okolie. Vysporiadajte sa najprv so svojimi vecami, potom partnerove a detské veci. Ak chcete „nakaziť“ aj ostatných členov rodiny, tak sa vyzbrojte trpezlivosťou a rozprávajte o tom. Rozprávajte sa ako rodina o tom ako chcete, aby to u vás doma vyzeralo, ako sa tam chcete cítiť, čo chcete doma robiť, aké to bude mať benefity pre každého. Odporúčam nečakať, kým budú deti väčšie. Už ako trojročné sú deti schopné odkladať po sebe hračky a oblečenie. Učiť deti starať sa o svoje prostredie, byť ohľaduplný voči ostatným a mať zodpovednosť je niečo, čo sa im v živote určite zíde.

 

Ako nám vieš, prípadne môžeš pomôcť?

Verím, že uprataný a zorganizovaný domov nám môže významne zlepšiť kvalitu každodenného života. Preto je mojím cieľom pomáhať ľuďom zmeniť ich vzťah k veciam a k ich prostrediu. Nikdy nehodnotím a nesúdim, ale hľadám riešenia. Každý sme iný a jedinečný, preto pristupujem ku každému s ohľadom na jeho individuálne potreby.

 

Cieľom Kúzelného upratovania nie je zbaviť sa všetkých vecí. Cieľom je zastaviť sa a zamyslieť sa ako chcem žiť. Keď si toto ujasníme, tak upratovanie bude jednoduchšie a prinesie nám dlhodobú zmenu.

Raz mi klientka po spoločnom pracovnom stretnutí napísala, že pre ňu toto upratovanie bolo ako terapia, pretože nielenže sa zbavila haraburdia, ale aj predsudkov a chaosu, ktorý mala v iných oblastiach života.

 

Majka, posledná otázka. Ako na kúzelné upratovanie reagovala tvoja rodina?

Mám rada poriadok a tak ma všetci poznajú. Mojim cieľom nie je, aby môj domov vyzeral tip top. Ale aby sa nám dobre bývalo. Čiže, aby sme nemali zbytočne veľa vecí, ale aby každý vedel, kde čo má, aby sme veci odkladali. A pretože sme sa  ako rodina už niekoľkokrát sťahovali, tak aj sami vedia, že to má veľa výhod.

Kontakt na Máriu Verešovú – Harmonické bývanie

About Author