19. apríla 2024

Monika Stehlíková: „Reč tela je rečou toho, kým sme. “

Monika, téme reči tela sa venujete už veľa rokov. Ako ste sa k tomu dostali? Prečo ste si vybrali reč tela a komunikáciu?

Toto povolanie si vybralo mňa, nie ja jeho.  K pohybu a expresii cez pohyb ma to ťahalo od útleho detstva, takže akoby som ani nedostala na výber. Keď som mala asi desať rokov, varovali nás sestry mojej mamy. Dodnes si pamätám, ako som sa nevedela dočkať, kým rodičia odídu, a ja si oblečiem dlhokánsku sukňu a budeme tancovať. Cítila som sa ženská, plná života a radosti. Tancovala som do odpadnutia. Myslím, že vtedy som prvý krát v živote zažila extázu. A celý život hľadám, ako ju nachádzať v každodennom živote a ponúkať tento zážitok mojim klientom. Plná prítomnosť v tele je výživná, plná vitality a radosti zo života. Mne nejde v práci o nejakú hranú reč tela, ale o vydolovanie toho pokladu, akým je telo a jeho reč. Napojenie sa na seba, svoje zdroje, porozumenie sebe samému. A z tohto miesta môžeme ísť k iným: prezentovať, komunikovať, presviedčať.

                                                                                          

Mnohé z nás si myslia, že reč tela do businessu nepatrí. Treba si všímať reč tela aj v businesse, pri stretnutí?

Určite. Je to na mieste v dvoch rovinách: pozorovať samého seba, či rečou tela, ktorú mám komunikujem to, čo chcem. A tou druhou rovinou, ako partner reaguje na moju reč tela, aké má preferencie on sám, ako ja reagujem na jeho. Telo je obrovským energeticko-informačným systémom. Cez telo dokážeme navnímať informácie, ktoré samotná hlava nedokáže ani len postrehnúť. Samozrejme, vyžaduje si to cvik, ale je to zručnosť, ako každá iná. Potrebuje čas, ľahké usmernenie, hravosť a experiment.

Podnikania a neverbálna komunikácia. Vieme tréningom neverbálnou komunikácie dosiahnuť úspech?

Dobre vieme, že biznis sú hlavne vzťahy. Dlhodobé, dôverné. Je jedno, či podnikáte v službách, alebo niečo vyrábate. Niekomu váš produkt ponúkate. Niekto vám musí uveriť. A v tejto rovine je zrejme, že neverbálna komunikácia, ktorá tvorí väčšinu našej komunikácie, vie výrazne pomôcť.

Mne sa posledne zdá, že ľudia, s ktorými pracujem sú priam pretrénovaní: sú schopní, vedomostne nadupaní, majú skvelé rozvinuté komunikačné zručnosti. A pri mne sa skôr učia, ako počúvať vlastné potreby, ako sa o seba postarať, ako sa mať rád, ako byť zdraví a dlhodobo v živote radostní. A áno, mnohí mi po tréningoch píšu, že žijú a pracujú s väčšou ľahkosťou.

Ste inšpiratívna, inteligentná, nadaná a úspešná. Byť úspešnou znamená byť aj sama sebou. Čím ste jedinečná?

Mojím darom je láska k prirodzenej autentickej sebaexpresii. To, čo učím, aj žijem. Každý deň. Som na ceste. Ako vy, ako ktokoľvek, kto toto číta. A sám život mi odkrýva, aký je ten ďalší krok.

Prvý dojem je veľmi dôležitý. Veľakrát od neho závisí nielen business, dobrá spolupráca ale aj pracovné miesto prípadne kamarátstvo. Vieme ho zistiť z reči tela ? Nie je klamlivý?

Opäť je to o tom, koľko času venujeme pozorovaniu, ako sa v nás buduje prvý dojem z ľudí. Potrebujeme sa spomaliť. V tom pomalom tempe vnímať, ako vidíme osobu, s ktorou sme sa práve zoznámili. Čo v nás aktivizuje. Čo naopak sa v nás zastavilo, akoby umŕtvilo. Aké pocity sa v nás zobudili. A pozorovať to. Vždy môžeme pocitom veriť. Ale potrebujeme ich skúmať. Pretože v prvom dojme je veľa informácií, ktoré vyplývajú z našich predchádzajúcich skúseností a s osobou, ktorá pred nami stojí, to nemusí mať „nič“ spoločné.

Čo všetko odhalí reč tela?

Reč tela je rečou toho, kým sme. Hovorí o našej celistvosti aj podstate. O našej minulosti, ale aj o tom, po čom túžime a kam smerujeme. Reč tela je podľa mňa hmotným vyjadrením nás samotných.

Vydali ste knihu Tajomstvo reči tela.  Prečo ste sa tak rozhodli? Čo sa môžeme s knihou naučiť?


Kniha vznikla ako súbor mojich poznámok pre ľudí, ktorí prichádzali na tréning. To bol základ pre knihu. Ale o knihe som začala uvažovať až vo chvíli, keď ma oslovila Tamara Gončárová. Prišla s tým, že mi ju pomôže napísať. A tak sme sa do toho pustili.

Kniha je o tom, ako sa nasťahovať späť do svojho tela. Prináša veľa praktických tipov a rád, ako nazerať na reč tela, ako ju čítať u seba a u iných, ale zároveň ponúka praktické nástroje na to, ako zvládnuť stres, ako sa popasovať so zlozvykmi, ktoré máme v reči tela, ako vybudovať sebavedomie a prirodzenú charizmu. Cvičenia sú popísané ľuďom to dáva zmysel a vidia, že to v praxi funguje.

V dnešnej dobe venujeme veľkú dôležitosť seba-rozvoju. Aké sú vaše aktivity smerom k seba-rozvoju?

Každý deň trávim minimálne hodinu v tichu. Tiež chodím von, do prírody a trávim v nej čas osamote. A počúvam hudbu, ktorá ma dokáže naladiť a podporiť. Veľa čítam, spontánne tancujem a som večná študentka a vymetačka všetkých kurzov práce s telom. Celé roky mám vlastného terapeuta, či terapeutku a supervízorku. Jednoducho, venujem si pozornosť. A prichádzam na to, že to najviac sú vzťahy, ktoré mám: že to, čo sa učím na kurzoch, alebo pri meditácii, je najviac užitočné vtedy, ak to používam v bežnom živote. Ak sa rozprávam s dcérou, akoby bola mojím celým vesmírom a nič nebolo dôležitejšie, ako výber jej džínsov. Ak sa mi niekto prihovorí na ulici, venujem mu chvíľu všetku pozornosť a vnímam ho celou sebou. A som vďačná. A to vám začne premieňať život.

Popri podnikaniu máte čas aj na tanec aj na čítanie kníh. Akú sú Vaše obľúbené knihy?

Čítam veľa a všetko z oblasti psychológie, psychoterapie, osobnostného rozvoja, motivácie, ale rada listujem v knihách o tom, ako funguje naše telo, zvlášť mozog. Mojou vášňou je aj umenie a cestovanie, takže vždy ma potešia knihy aj s touto tématikou. No a na odľahčenie nejaká kvalitná beletria.

A je Váš postoj k work-life balance? Ako trávite spoločný čas s deťmi? 

To najviac je byť prítomná. Byť s nimi celá, celistvá. A potom je jedno, či spoločne obedujeme, alebo lezieme na umelej stene. Jednoducho byť s nimi. Vnímať ich, reagovať na nich, načúvať im celým srdcom. A to vyžuje nielen náš vzťah a moje deti, ale aj moje srdce.

 Čo by ste poradili podnikateľkám, manažérkam prípadne mamám?

Dajte si čas načúvať svojmu vnútru. Úprimne. Nenáhlite sa. Zotrvajte samé so sebou. A deň po dni budujte v sebe sebaúctu a lásku.

Prajeme veľa úspechov a ďakujeme za rozhovor!

Monika  Stehlíková: Pomáham ľuďom objaviť autentickú sebaistú reč tela. Napísala som pre vás knihu Tajomstvo reči tela, natočila online kurz Sebaisté vystupovanie a osobne vás podporujem v uzavretej FB skupine Tajomstvo reči tela.

www.tajomstvorecitela.sk

E-mail: monika.stehlikova@bodytalks.sk

 

About Author