27. februára 2024

Pre krásu už trpieť nemusíme. Práve naopak. S lodičkami Catherine Mulier sme samé sebou. Rozhovor s Katarínou Sásikovou, ktorej topánky nosí aj pani prezidentka Zuzana Čaputová

Katarína, dobre rozbehnutú kariéru úspešnej manažérky ste sa rozhodli zmeniť a dali ste sa na dráhu podnikania. Prečo ste sa rozhodli zmeniť svoju úspešne rozbehnutú kariéru?

Bankárske a korporátne prostredie ma veľmi bavilo a naplnila som si tým svoj veľký sen. Zároveň pri denno-dennom nosení formálneho oblečenia som začala vnímať potrebu nedostatku nadčasovej a pohodlnej obuvi. V klasických motivačných príručkách píšu, že je skvelé, ak sa práca vykonáva v tej oblasti, ktorá vás baví. Pre mňa bol výsledok jasný, keď som sa pozrela do svojho šatníka. Mojou vášňou sú lodičky.

Voláte sa Katarína Sásiková a podnikáte pod menom Catherine Mulier. Čo Vás inšpirovalo na výber tejto značky?

Toto bola pre mňa úloha na niekoľko mesiacov. Zvyknem sa rozhodovať rýchlo, ale už zo skúsenosti a z poznania samej seba viem, že niektoré rozhodnutia musia proste dozrieť. Spolupracovala som aj s odborníčkami na budovanie značky, ale žiadne z ich návrhov mi tak úplne nesadlo. Chcela som, aby názov vystihoval ideu značky a zároveň sa dalo skloňovať aj v slovenčine, aby sa uchytil. Väčšina dizajnérskych značiek nesie meno po ich zakladateľovi, čiže preto Catherine. Moje „priezvisko“ mulier je zase inšpirované latinčinou a v preklade znamená žena, ženstvo.

K manažérkam nepochybne patria okrem kostýmu, kabelky aj lodičky. Prečo práve lodičky?

Som presvedčená, že ak si žena obuje lodičky, jej chôdza sa mení, je sebavedomejšia a odvážnejšia vo svojich rozhodnutiach. Určite mi dajú za pravdu aj páni, keď poviem, že jednoducho v nich naše nohy aj krajšie vyzerajú.

Čím sú vaše lodičky jedinečné?

Snažila som sa vytvoriť radšej jeden produkt, ale pre mňa dokonalý. Čiže mulierky sú v neutrálnych farbách, majú nadčasový dizajn a všitú ortopedickú vložku pre zabezpečenie maximálneho komfortu.

Vaša ponuka je špecifická tým, že predávate lodičky aj po jednom kuse. Bežne v obchodom o kúpe jednej lodičky nemôžeme ani snívať. Prečo ste sa tak rozhodli?

 Áno, predávam ich po jednom kuse najmä kvôli zabezpečeniu pohodlia pri ich nosení. Niektoré chodidlá ako aj iné časti na našich telách nemajú balans a tak aj dvoj- troj milimetrové rozdiely v ich dĺžke môžu byť pre nositeľku nepríjemné. Takto si môže vybrať každú inú veľkosť. Samozrejme nebránim sa a veľmi to vítam, ak si kreatívne zákazníčky nakombinujú aj rôzne farby. Poslednou podporou tohto systému predaja bol ten, že pri zničení jednej z nich napríklad pri šoférovaní, si môžete dokúpiť len tú jednu.

Vaše lodičky môžeme vidieť aj na nohách našej prezidentky Zuzany Čaputovej. Pre koho sú určené?

Toto bol samozrejme moment, o ktorom sa mi ani nesnívalo pri tvorbe značky. Zároveň sa to ale vôbec nevymykalo mojej základnej myšlienke. Mulierky sú vyrobené pre krásne a odvážne ženy. Zo začiatku som spolupracovala na tvorbe mojej značky s Borisom Hanečkom, ktorý pani prezidentke šije pracovné oblečenie. A pri jednej príležitosti jej ich pomocou stylistky ponúkol a odvtedy ich nosí takmer denne. Je mi nesmiernou cťou a ja sa z toho veľmi teším, že pani prezidentka aj takýmto spôsobom podporuje lokálne značky. Pôsobí charizmaticky a vhodne ku svojej pozícii či už je v lodičkách v paláci alebo v teniskách na festivale.

V akých krajinách môžeme nájsť Vaše lodičky Catherine Mulier?

Mulierky zatiaľ pôsobia len na Slovensku ale vďaka sociálnym sieťam som ich posielala už do rôznych krajín v rámci Európy. Obľúbili si ich najmä naše krajanky pracujúce v zahraničí. Jeden pár najďalej sa nachádza v Los Angeles na nohách našej úspešnej modelky Lindy Nývltovej.

Čo Vám podľa Vás najviac pomohlo k úspechu? Ktoré momenty v podnikaní boli pre Vás dôležité?

Tých momentov bolo viacero. Pomohla mi podpora od rodiny a kamarátok, ktoré so mnou radi túto tému rozoberali do podrobných detailov. V podnikaní, najmä na začiatku, je človek na všetko sám, takže netreba strácať odvahu a pracovitosť a nebáť sa ísť do toho, čomu človek verí a v čom je dobrý.

Podnikanie je náročné, najmä v prvých rokoch. Vy však okrem podnikania zvládate aj chod domácnosti a výchovu detí. Ako zvládate prácu aj rodinu?

Prvé mesiace bolo náročné nájsť ten balans a keď deti zaspali, viazala som si stužky na krabice od lodičiek alebo robila manuálnejšie aktivity, ktoré ma skôr bavili a mohla som si pri nich aj oddýchnuť. Staršia dcéra mi už aj pomáha s inventúrou a tá mladšia sa zase pýta, keď mi zazvoní telefón, či kuriér prišiel pre lodičky. Teraz po úvodnom nastavovaní procesov sa viem zmestiť do pracovného dňa v podobe 6 hodín a zvyšok venovať rodine.

 

 Máte čas aj na koníčky? Čomu sa venujete vo svojom voľnom čase?

Vo voľnom čase sa rada venujem stretnutiam s kamarátkami, musím povrchne priznať, že aj online nakupovaniu v čase zliav ? a zo športov najmä jóge či lyžovaniu.

V čom sa podľa Vás odlišujú ženy podnikateľky od mužov podnikateľov?

Myslím, že najmä ženy – matky podnikateľky alebo manažérky, vedia svoj čas využívať efektívnejšie a produktívnejšie. Veľa krát riešime nielen v práci ale i v domácnosti problémy rôzneho druhu a tak sa vieme na určitú úlohu pozrieť z viacerých strán. Jednoznačne je pre každú z nás výzva v kritickom myslení ale zároveň aj snaha udržať si svoju láskavosť a ženskosť.

Máte nejaké výzvy do budúcna? Ak áno, aké?

Denno-dennou výzvou je pre mňa práve už vyššie spomínaný work-life balans.

Máte niekoho kto Vás inšpiruje, kto je Vašim vzorom?

Moja obľúbená návrhárka je Vivienne Westwood a je typická svojou charakteristickou tvorbou, ktorá ju definuje celý život. Nebála sa ísť vlastnou cestou. Teraz má 80 rokov, žije si spokojne so svojím mužom na chate a raz si na seba oblečie spoločenskú róbu a na druhý deň ponožky s manželovým tričkom.

Aká je Katarína Sásiková ako manažérka/CEO?

V predošlom zamestnaní, kde som mala viacero podriadených, sa mi osvedčil najmä empatický prístup a dôkladný výber spomedzi uchádzačov. Je samozrejme ideálne, ak ste s nimi na rovnakej vlne, chápu vaše rozhodnutia a sú stotožnení s cieľmi firmy. Osobne som v práci dôkladná, dbám na termíny a oceňujem kreatívne riešenia.

 

Ponuku lodičiek nájdete na https://www.catherinemulier.com

Ďakujeme za rozhovor!

About Author