19. apríla 2024

Slovenská detská postieľka s fínskou tradíciou

Vo Fínsku je „Baby Box“ známa a obľúbená postieľka. U nás sa “prenosná postieľka” zatiaľ iba udomácňuje. Mnohí však nevedia, čo si majú pod tzv. “Baby Boxom” predstaviť. Spýtali sme sa preto Evky Prnovej, ktorá je  spoluzakladateľkou a dušou slovenskej rodinnej firmy Slovak Baby Box.

 

Evka prezradíte nám, ako vznikla myšlienka Baby box ?

S myšlienkou Baby Boxov prišiel ako prvý môj partner Tomáš, ktorého táto „škatuľa“ oslovila na služobnej ceste vo Fínsku. Keďže sme v tom období čakali naše druhé dieťatko, zdalo sa nám to bláznivé ale praktické zároveň. Veď dieťa v krabici naozaj nie je na Slovensku štandardná predstava.

Odkiaľ ste brali inšpiráciu?

Tá prvotná inšpirácia bola práve vo Fínsku, kde vláda zavedením týchto materských balíčkov pomohla znížiť veľmi vysokú úmrtnosť novorodeniatok na jednu z najnižších na svete. Postupne si ma tento koncept získal. Tiež som zistila, že vo Veľkej Británii majú nádherný vkusný produkt, v USA dokonca okolo Baby Boxov vytvorili vzdelávací program pre rodičov.

Komerčne sa Baby Boxy predávajú aj vo Francúzsku, na Novom Zélande či v Austrálii. Najväčšou inšpiráciou nám však bola naša vlastná skúsenosť s dvoma deťmi a tiež skúsenosti mamičiek v našom bližšom a vzdialenejšom okolí.

Ako výbavičku do Baby Boxov sme poctivo vybrali veci, ktoré sú buď vyrobené na Slovensku, napríklad všetko oblečenie, alebo sú od overených zahraničných výrobcov. 

 

 Pre koho je Baby Box a čo ponúka?

Baby Box je určený predovšetkým budúcim rodičom. Nie všetci sa v dnešnej dobe vyžívajú v zháňaní výbavičky. Niektorí nemajú čas, iní netušia čo má taká výbavička obsahovať. Baby Box je pre nich skvelým riešením, keďže obsahuje ten ozajstný základ, ktorí pri bábätku určite využijú. Môžu si ho zakúpiť sami, a ušetriť si tak kopec času či už v obchodoch alebo nakupovaním na internete. Môže to byť aj originálny darček, ktorým čerstvých rodičov obdarujú kamaráti, kolektív v práci, či rodina.

Máte baby box vyskúšaný na svojom dieťatku? V čom je Baby Box výnimočný?

Áno máme. Nás ako druhorodičov oslovila práve tá stránka Baby Boxu, že sa môže využiť ako prenosná postieľka. Výbavičku sme už mali, objednali sme si preto iba krabicu. A tú sme využívali naozaj denne. Mali sme ju v obývačke na gauči, kde náš mladší synček spával, či trávil čas cez deň. Zároveň Baby Box predstavoval skvelý mantinel pre staršiu dcérku, ktorá by ho od lásky najradšej zjedla. Úžasné je, že Baby Box využívame dodnes. Máme v ňom uložené hračky. Pre nás to bola jedinečná pomôcka a tak sme sa rozhodli ju predstaviť a ponúknuť  aj rodičom na Slovensku.

Mnohé z budúcich mamičiek sa pýtajú, či je Baby box bezpečný? Nevypadne prípadne nevylezie z neho  bábätko? Do akého veku je môžeme Baby Box používať?

Baby Box je vyrobený zo zdravotne nezávadných materiálov. Je to špecifická konštrukcia, ktorá kopíruje originálny fínsky baby box a ten vo Fínsku funguje už 80 rokov. Odporúčaný vek je približne pol roka, respektíve dovtedy, dokým dieťa samé nesedí, prípadne z boxu nevyrastie. Samozrejme, treba dbať na bezpečnosť a box neukladať na nerovný povrch. Je to v podstate rovnaký princíp ako pri iných hniezdočkách, košíkoch či kolískach, ktoré sa v tomto veku bábätka využívajú.

 Aké je iné možné využitie Baby Boxov?  

Je mnoho spôsobov, ako sa dá Baby Box využiť. Jedným z nich je už spomínané úložisko hračiek. Ďalším veľmi pekným spôsobom je urobiť z neho spomienkovú krabicu. Odkladať do neho fotografie, prvé kresby dieťatka, veci so sentimentálnou hodnotou. Pri troche fantázie sa dá z neho spraviť aj skvelá hračka – auto, lietadlo. Baby Box je šetrný k prírode, keďže je recyklovateľný. Samozrejme, nič nebráni mamičke aby ho predala ďalej.

Som  Eva Prnová a som spoluzakladateľkou a dušou našej rodinnej firmy Slovak Baby Box. Prinášame na slovenský trh novinku tzv. Baby Box, ktorá má vo svete už etablované miesto a pomáha mnohým čerstvým rodičom. Som tiež matkou dvoch detí, momentálne na rodičovskej dovolenke.

Výber Baby Boxu vo viacerých variantoch nájdete na www. https://www.slovakbabybox.sk/

About Author