19. apríla 2024

ARTISARA

Slovenská, vegánska, organická, fair trade, transparentná, etická móda Artisara, podporuje dobrú vec

Stretli sme sa v malej, útulnej a kreatívnej kaviarni v Bratislave. Hneď ako vstúpila do miestnosti som vedela, že je to ona. Sympatická, charizmatická, milá, oblečená  v príjemnom oblečení z kvalitných materiálov. Našimi spoločnými témami boli nielen móda, ale aj téma zero-waste.

Andrea, ako vznikla tvoja značka Artisara (Shift Your Dress)?

Bola to kombinácia viacerých vecí. Veľmi intuitívne som zrazu začala mať potrebu robiť niečo kreatívne a niečo vytvárať. Súčasne som sa už nejaký čas predtým začala správať viac ekologicky a byť si vedomá ako je všetko prepojené. Taktiež som začala nosiť viac šaty namiesto skinny nohavíc a nemala som chuť kúpiť si polyesterové  šaty v rýchlom reťazci, ktoré síce stáli málo, ale vadila mi tá látka na koži a pri potení to nebolo teda nič príjemné. Takisto mi súcit nedovolil kúpiť si ich, keď som vedela, že dieťa alebo žena za ne dostalo pár centov, čo ani v ich vlastnej krajine nie je ani minimálna mzda. Tak  som sa rozhodla navrhnúť jednoduché minimalistické šaty (a teraz už aj blúzky) z látok, ktoré by som ja sama naozaj rada nosila a boli by šité na Slovensku. Keďže som od 2012 vegánka, všetky látky som chcela iba rastlinné. A aj organické a certifikované. No a postupne som sa rozhodla urobiť z toho značku, lebo viem, že je veľa žien, ktoré sa s týmito hodnotami aj jednoduchým čistým  štýlom oblečenia stotožňujú.

 

Prečo a kedy si sa rozhodla podnikať ?

Hlavný motív bol určite pre mňa sloboda robiť si čo chcem, ako chcem a kedy chcem a realizovať svoje predstavy presne tak ako ich cítim. Prvý krát som začala podnikať v roku 2011 s mojou sestrou. Začali sme dovážať z USA eko fľaše na pitie (z potravinárskej ocele) v krásnych dizajnoch (značka Green Bottle)  a vtedy som si asi prvý krát uvedomila, že ma veľmi zaujíma a baví dizajn a eko rozmer a aj vymýšľať inovatívne veci. Artisaru som spustila v septembri 2017.

 

Ide o prvú slovenskú vegánsku, organickú a zero-waste značku oblečenia. Vysvetlíš nám bližšie prečo?

Áno, sme vegánska,  organická, fair trade, transparentná, slow (pomalá), etická, udržateľná značka, podporujeme dobrú vec (5€ z každého predaného kúsku putuje overenému útulku pre zvieratá) a sme schválená ako vegánska značka organizáciou PETA. Taktiež praktizujeme politiku nulového odpadu (zero waste). A takisto sme sa rozhodli transparentne zverejniť cenu.

 

 • Vegánskymi materiálmi myslíme, že všetko je iba z rastlinných materiálov. Nič živočíšne – žiadna vlna, koža, hodváb, perie, kožušiny.
 • Používame iba organické materiály, čiže to znamená, že rastliny použité na výrobu látok (v našom prípade bio (organická) bavlna a bambus) rástli bez použitia herbicídov a pesticídov.
 • Nakupované látky sú certifikované GOTS (bio bavlna) a OEKO-TEX certifikáciou. To znamená organický pôvod látky aj s ohľadom na ekologický aspekt a sociálny aspekt celého výrobného procesu až po finálny produkt. My kupujeme látky od bio dodávateľov v Európe (v Čechách a Nemecku).
 • Všetky naše kúsky šijeme (fair-made) na Slovensku v Púchove. Jedny šaty (jeden z našich deviatich strihov)  trvá ušiť v priemere 2,5 hod a za ušitie platíme 35 eur s DPH, to znamená, že platíme pani krajčírkam cca 10 eur na hodinu.  Ak by dostali zákazky iba od nás, ich hrubý mesačný príjem za plný úväzok by bol 1600 eur a nie 400-500 eur ako to často je pri práci pre mnoho (aj zahraničných) značiek, ktoré si dávajú šiť na Slovensku. Za fair mzdu považujeme samozrejme nielen vyššiu mzdu ako minimálnu (435 eur, čo je 2.71 eur/hod), ale vyššiu ako priemernú mzdu (944 euro, čo je 5.90 euro/hod (info za  2.kvartál 2017).
 • Vnímam to tak, že je to aj o energii. Keď sa chceme pekne obliekať, mali by sme byť ochotní slušne zaplatiť aj krajčírky. Reálne namiesto 200 lacných kúskov v šatníku nám stačí 40-50 rozumne vybratých od malých (aj) lokálnych značiek, pretože z tých 200 aj tak nosíme dokola zhruba iba 20 percent z nich.
 • V tomto našom IG poste si môžete pozrieť viac detailov k tejto téme.
 • Sme slow (pomalá) značka, čiže máme iba veľmi málo kúskov skladom (vačšinou iba na eventy) a štandard je, že hneď po objednaní online alebo na akcii sa šaty začnú šiť a do 10 dní sú zákazníčke doručené domov kuriérom.
 • Podporujeme dobrú vec (5€ z každého predaného kúsku putuje overenému útulku pre zvieratá). Zatiaľ prvé príspevky (od spustenia značky) až do odvolania ideme dať Útulku Piešťany.
 • Praktizujeme politiku nulového odpadu (zero waste). To znamená, že vôbec nič nevyhadzujeme, všetok odpad zo šitia odkladáme bokom a bude slúžiť ako výplň pre upcyklované vankúšiky , ktoré bude šiť z nechcených obliečok v spolupráci so Zuzkou zo značky Dutka.
 • Naša značka je schválená ako vegánska značka organizáciou PETA.
 • Transparentné zverejnenie ceny. Tento nápad ako koncept ma napadol už dávno – kým vobec Artisara vznikla a nevedela som, či také už existuje a keď som začala googliť, tak som našla, že americká značka  Everlane toto zverejňuje tiež a veľmi sa mi to páčilo. Čiže u nás pri každom ušitom kúsku človek vidí, čo koľko presne stálo, aby šaty alebo blúzka mohli vzniknúť.

 

V dnešnom svete móda vládne svetu. Ako sa hovorí, šaty robia človeka. Vo svojej kolekcii ponúkaš krásne, čisté, jednoduché línie. Pre koho je kolekcia určená?

Kolekcia je pre milovníčky jednoduchej sofistikovanosti. Je určená pre ženu, ktorá sa rada pekne oblieka, má zmysel pre estetiku, dizajn a eleganciu, má rada minimalistický jednoduchý štýl a je jej blízky eko rozmer. Súčasne je súcitná a záleží jej na stave tohto sveta a ako ho svojimi nákupnými rozhodnutiami ovplyvňuje. Taktiež je pokroková. Nepodlieha trendom a nosí to, čo vie, že jej svedčí a v čom sa cíti dobre.

Ja sa rada pekne oblečiem a mám rada estetickosť. Neviem,  či móda vládne svetu, ale nemyslím si, že by mu mala vládnuť. Ja vnímam oblečenie ako príležitosť vyjadriť navonok, čo ma nejakým spôsobom vystihuje a čo je v súlade so mnou a odrazom môjho vnútorného sveta (či už ide o farbu, strih, vzor alebo typ materiálu a hodnoty, ktoré sú pre mňa dôležité). Je to istý spôsob prejavu, kým človek otvorí ústa. Ale nemyslím si,  že to je najdôležitejšie v živote a ja osobne nechcem tráviť a netrávim pol hodinu ráno výberom toho,  čo si v ten deň oblečiem. Do päť minút si vyberiem, na čo sa v ten deň cítim a hotovo.

 

Kde berieš inšpiráciu pre svoje modely? Môžeme tvoje modely vidieť aj na módnych prehliadkach?

Inšpirácia prichádza vtedy, keď robím niečo úplne iné alebo keď oddychujem,  som v prírode, počúvam hudbu alebo len tak sa s niekym rozprávam a vtedy mi príde v hlave obraz aký strih, farba alebo typ látky to má byť a rýchlo si to napíšem alebo nakreslím a potom sa k tomu priebežne vraciam. Alebo sa mi niekedy nápad aj sníva.

Naše modely boli zatiaľ na dvoch špecializovaných prehliadkach – prvej vegánskej módnej prehliadke (Bare Fashion) v Londýne v auguste 2018 a na Slow Design Fashion Days v Geneve v decembri 2018. A okrem toho boli aj na marketoch česko-slovenských značiek na Urban Markete v Bratislave a Slou Days v Prahe.

 

Kde ťa môžeme nájsť?

Naše šaty aj blúzky nájdu ľudia online na www.artisara.com a od konca januára 2019 aj v koncept obchode Place Store na Hurbanovom námestí 1 v Bratislave.

 

Tvoja značka je čisto slovenská. Znamená to, že pri výrobe spolupracuješ so slovenskými dodávateľmi?

Všetky kúsky sú aj budú vyrábané na Slovensku (v Púchove) a dodávateľov a všetky spolupráce sa vždy snažím nadviazať zo Slovenska. Fotografka, modelka, aj vlasová stylistka a make-up artistka sú tiež zo Slovenska. Roll-upy aj stolové displeje tiež zo Slovenska. Je niekoľko výnimiek, kedy obstarávame niečo zo zahraničia – a to vtedy keď to neviem na Slovensku zohnať v kvalite a vizuále v akých si predstavujem a potrebujem alebo to na Slovensku neviem zohnať vôbec. Tak to bolo napríklad v prípade organických a certifikovaných látok (tie objednávame z Nemecka a Čiech) alebo v prípade plne recyklovaných vizitiek alebo vizitiek z odpadového materiálu – a preto tie z odpadu vzniknutého  pri výrobe bavlnených tričiek objednávame z Anglicka. Niekedy sa tiež stane, že si veľmi sadnem po profesnej a ľudskej stránke s niekým zo zahraničia. Vtedy zrealizujem spoluprácu s nimi, lebo viem, že to bude výborné  pre výsledok, ktorý chcem vytvoriť a priniesť – tak to bolo napríklad pri brandingu, kde sme spolupracovali s dvomi dievčatami z USA.

 

Andrea, aký je tvoj vzťah k móde?  Čo by podľa teba mala mať každá žena v šatníku?

Ja sa veľmi rada vkusne oblečiem – čo pre mňa znamená, aby to bolo v súlade so mnou – pocitovo, strihovo, farebne, vzorovo. Vyberám si farby, v ktorých sa dobre cítim. Niektoré farby vôbec nenosím, ako napríklad hnedú, modrú a šedú. Nemám moc rada vzory, hlavne veľké potlače. Mám rada jednoduchý čistý minimalistický  štýl oblečenia aj doplnkov. Neriešim trendy a nosím to, čo viem, že mi pristane a v čom sa cítim dobre.

Pre mňa sú základné,  nadčasové  a obľúbené kúsky napríklad biele a čierne rovno strihané  (shift šaty) pod koleno a nad koleno, skinny rifle, biele sneakersky, kotníkové topánky na podpätku, blazer,  riflové šortky, slipové  šaty na tenké ramienka, biele a čierne priliehavé bavlnené tielko a tričko s dlhým rukávom, žlté, červené a oranžové letné šaty, krémová a fialová kabelka, cuff hrubý jednoduchý strieborný náramok, vypasovaný krátky elegantne strihaný kabát, púzdrová sukňa pod kolená, jednoduchá biela blúzka/top s krátkym a dlhým rukávom.

Uplatňuješ aj ty princípy minimalizmu a recyklácie?

Určite áno, postupne som tak začala fungovať. Pretriedila som si šatník aj všetky ostatné  veci v byte, nechala som si iba to, čo skutočne rada nosím/používam a skutočne potrebujem. Nosím si v kabelke textilnú tašku na nákupy a látkové vrecká, kde nakupujem zeleninu a ovocie a pečivo, aby som nepoužívala jednorazové  plastové a papierové sáčky v obchodoch. Takisto triedim odpad, kupujem recyklovaný toaletný papier a na tlač dokumentov tiež  používam recyklovaný papier a takisto recyklované  vizitky alebo vizitky z odpadového materiálu, ako som spomínala.

 

Čím sú tvoje modely výnimočné?

Ich výnimočnosť je v jednoduchosti a nadčasovosti strihov a v kráse a kvalite organických a rastlinných materiálov. Takto si ženy nekupujú iba šaty a blúzky, ktoré sú pekné ale podporujú  určité  hodnoty vrátane zero waste princípu – a to že pri ich tvorbe vzniknutý odpad neskončí na smetisku ale je použitý ďalej – konkrétne v našom prípade sa stane výplňou vankúšov, na ktoré vnútorný obal z nechcených obliečok nám bude šiť Zuzka zo značky Dutka.

 

Máš medzi svojimi modelmi aj niektoré obľúbené?

Pre mňa sú obľúbené všetky (9  šiat a 3 blúzky), lebo som vybrala ako finálne naozaj iba tie, ktoré by som ja sama skutočne nosila.

 

Má podľa teba zero-waste budúcnosť aj na Slovensku? Vedela by si nás inšpirovať svojimi nápadmi ako byť zero-waste?

Určite má budúcnosť a myslím,  že sa to dosť posúva. Ako som spomínala, na nákup zeleniny, ovocia a pečiva môže človek použiť látkové vrecúška (napríklad zo záclon od značky Dutka), ktoré si nosí so sebou v textilnej taške na nákupy. Kuchynský odpad sa dá kompostovať a nehádzať do všeobecných kontajnerov. Vzniká stále viac možností (zero waste obchodov), kde si možete prísť nakúpiť kávu, orechy, obilniny, strukoviny do vlastných nádob. Takisto si so sebou človek môže nosiť v kabelke/taške fľašu (z potravinárskej ocele) na vodu a do nej dopúšťať vodu a nekupovať plastové fľaše s vodou, keďže na  Slovensku máme veľký luxus dobrej pitnej vody z kohútika.

  

Momentálne žiješ a podnikáš v Nemecku. Uvažuješ o návrate na Slovensko?

No skôr je to tak, že žijem v Nemecku kvôli svojmu osobnému životu (vzťahu) a so svojou slovenskou značkou (aj v angličtine) a inými aktivitami chcem osloviť ľudí bez ohľadu na to, kde žijú. Zatiaľ mi je takto dobre a všetko je v budúcnosti možné, podľa pocitu sa rozhodnem či a kedy sa na Slovensko vrátim.

 

Na Slovensku sa koncept vegánskej a organickej stravy udomácňuje pomaly. Čím to asi bude? Čo by si poradila našim čitateľkám?

Neviem posúdiť, či pomaly, lebo tu nie som až tak veľa. Ale vždy keď prídem na Slovenko ma prekvapí, čo nové kreatívne, vegánske alebo inovatívne kde vzniklo a tomu sa vždy teším. Moje osobné vnímanie je, že na Slovensku sú ľudia dosť konzervatívni a boja sa skúšať nové a iné. Skôr si akoby počkajú, kým to dosť ľudí  okolo vyskúša a potom sa pridajú, lebo akoby potrebujú mať nejakú  záruku, že keď to už vyskúšali ostatní a boli spokojní, tak asi je to dobré. A že je tu taká  uzavretosť a skeptizmus ohľadom mnohého a nového. Ohľadom vegánstva je to myslím, že existuje mnoho mýtov a ľudia sa nimi riadia, namiesto toho, aby si otvorili myseľ a sami si aktívne vyhľadali informácie z rôznych zdrojov a urobili si nový vlastný pohľad a vyskúšali to sami na sebe. Ja to skôr vidím tak, že len za to, že sme doteraz dlho niečo nejak robili, neznamená to, že to je zdravé  alebo správne. Ja by som doporučila ísť na to jednoducho a prečítať si online v kocke info na https://veganstvo.org alebo v angličtine na veganuary.com, kde sú informácie a komunita, ktorej sa môžete čokoľvek opýtať. Tiež je fajn vyhľadať si vegánsku a vegetariánsku reštauráciu blízko Vás alebo na výlete a vyskúšať tam jedlá a aj pýtať sa vegánov alebo vegetariánov, čo chcete vedieť a vytvoriť si nový pohľad.

Tým, že si vegánka, je samozrejmé, že si jedlo pripravuješ doma. Aká je tvoja strava, Aké je tvoje obľúbené jedlo?

No rada si jedlo pripravujem doma, ale veľmi rada jedávam aj vonku. Všade je stále viac možností  – vegánskych a vegetariánskych reštaurácii – a chodím aj do niektorých štandardných, ktoré majú  aj vegánske možnosti na menu alebo ich jednoducho požiadam niečo tam nedať alebo pridať a je to úplne v pohode. Jem veľa, zdravo a rada. Už na veľa miestach máte aj možnosti od vegánskej zmrzliny cez cappuccino s rastlinným mliekom. Dokonca už aj pred Tescom na Kamennom námestí v Bratislave cca 2 roky existuje vegánsky kiosk, kde majú  vegan burgre a iné vegan veci.  V Púchove som zas napríklad bola vo výbornom útulnom bistre Rawita, kde majú taký dobrý vegan hot dog, že ho nerozoznáte od skutočného. Mne osobne chuť mäsa vôbec nechýba, ale skúšam niektoré  takéto jedlá občas, aby som videla, ako chutia a ako sú  naozaj nerozoznateľné od skutočného mäsa. Celkovo je to podľa mňa omnoho jednoduchšie, ako si mnoho ľudí myslí. Jem rôzne kombinácie od vločiek, smoothies a strukovín so zeleninou, ktorá k tomu ide, po zemiaky alebo ryžu s rôznymi kombináciami, hummus s falafelom, vegetariánsku pizzu bez syra alebo rôzne veganizované úpravy talianskej, ázijskej a  mexickej kuchyne alebo vegan burgre, wrapy a podobne. Šaláty väčšinou iba v lete.

Mám veľa obľúbených jedál,  ťažko povedať, napríklad  šalát z cíceru, alebo biele fazule na mexický spôsob (servírované na surovej pokrájanej červenej cibuli a šťave z limety).

Aká je skutočná Andrea Talavašková?

Určite priateľská a prajná, príjemná a pokojná. Zasnívaná, ale aj pri zemi, filozofická ale aj praktická, nekonvenčná a inovatívna a taktiež zraniteľná aj silná.

 

Ďakujeme za rozhovor Andree Talavaškovej.

www.artisara.com

Photo: Natália Jakubcová

Modelka:  Zlatica Žárska

MUaH: Viera Dušková

About Author