Každý deň chodiť do práce a starať sa o rodinu je niekedy ťažké a únavné. Počas karantény, keď sú deti doma a my sa potrebujeme o nich postarať a zároveň zvládnuť prácu na home office, je to ešte ťažšie a náročnejšie na našu psychiku a výkonnosť. Prezradíme Vám niekoľko rád, ako to všetko zvládnuť na home office a pritom stále ostať optimisticky naladená.
1. Pracovné miesto
Vymedzte si doma priestor pre prácu a zorganizujte si ho, ako keby ste boli v práci. Ideálne je zavrieť sa do miestnosti, kde budete len sama. Toto Vám umožní prepnúť váš mozog do pracovného módu a zároveň stanoví mantinely medzi prácou a rodinou. Akonáhle skončíte svoju prácu, opustite toto miesto.
2. Stanovte si svoje denné priority
Ak sa snažíte urobiť niekoľko úloh naraz a čo najskôr, nedosiahnete úspech ani v jednej z nich. Koncentrujte sa vždy len na jednu úlohu. Napíšte si zoznam všetkých úloh, rozdeľte ich podľa dôležitosti. Tie, ktoré sú najdôležitejšie urobte hneď, ostatné odložte na druhý termín alebo ich delegujte. Ak pracujete celý deň na jednom projekte môžete si vybrať techniku pomodoro t.j. 25 minút práca, 5 minút prestávka a po štyroch cykloch si dopriať 15-20 minút prestávku.
3. Kontrolujte si svoj čas pri počítači, s mobilným telefónom, s tabletom.
Sociálne siete, maily od priateľov pohlcujú nielen veľa času, ale rušia aj našu pozornosť. Vypnite si messenger, upozornenia na mobile. Stanovte si čas na sociálne siete a internet – môžete si nastaviť budík, ktorý Vám pripomenie, kedy je čas vrátiť sa k práci. Zároveň si stanovte presný čas na kontrolu emailov – využívajte programy time managementu, ktoré nájdete na internete online. Nezabudnite si robiť „detox“ – vydržte jeden deň bez notebooku, tabletu, či telefónu.
4. Denné rituály – nezabúdajte aj na svoje rituály, ktoré ste mali napr. dať si ráno pred prácou kávu alebo čaj. Po práci zmeňte činnosť a začnite robiť niečo, čo Vás baví napr. pustiť si hudbu, ísť na prechádzku, uvariť večeru. Môžete robiť čokoľvek, aby ste si vyčistili hlavu a dali svojmu mozgu najavo, že práca skončila.
5. Nezabudnite si dať prestávku na oddych – čítať noviny na internete nie je najsprávnejší výber. Nájdite si čas na krátku rozcvičku, prechádzku vonku alebo urobte jednoduché domáce práce. Desať minútová prestávka s rozcvičkou vás dobije endorfínmi, ktoré vás budú udržiavať v dobrej nálade a nabijú vás energiou.
6. Odmena každý deň – na záver každého dňa skontrolujte si svoje check-list, nezabudnite zrekapitulovať svoj deň a odmeniť sa za svoje úspechy. Tou odmenou môže byť aj drobnosť napríklad čajový rituál pri sviečke, meditácia, prečítajte si zaujímavú knihu alebo si urobte voňavý kúpeľ.
7. Porozprávajte sa s priateľkami a kolegyňami – vydeľte si čas aj na komunikáciu so svojimi priateľkami, kolegami a kolegyňami – podeľte sa so svojimi novinkami, emóciami a zážitkami z každého dňa. Uvoľní to tlak z uzatvoreného priestoru a umocní pocit spolupatričnosti.
Správny Time-management – organizácia a poriadok každého dňa významne spríjemní atmosféru u vás doma. A ak máte naopak veľa času na home-office, čo tak skúsiť naučiť sa niečo nové.
Autorka článku:
Ing. Gabriela Mitrová
Lektorka kurzov osobného rozvoja