19. apríla 2024

Z úspešnej manažérky sa stala úspešná podnikateľka, ktorá ponúka masáž s láskou a citom a s prvkami čínskej medicíny.

Z úspešnej manažérky sa stala úspešná podnikateľka, ktorá ponúka masáž s láskou a citom a s prvkami čínskej medicíny.Rozhovor s Hankou Malinič. Z rozbehnutej kariéry – manažérskej pozície si odišla na materskú a dala si sa na podnikanie. Prečo?

Svoju prácu som milovala a veľmi ma v danom období bavila a napĺňala. Čínska medicína sa okolo mňa motala už niekoľko rokov prostredníctvom mojej tety, ktorá je terapeutka. Dá sa povedať, že čínska medicína mi zachránila život ale nikdy som neverila tomu, že budem ja niečo také robiť. Až keď sa mi narodila dcéra, tak som v sebe pocítila upustiť od tej silnej mužskej energie a viac sa starať o iných a pomáhať druhým. Samozrejme, to nebolo ľahké a nebyť môjho manžela,  ktorý je môj fanúšik číslo jeden, by to nešlo.

Názor tvojej spoločnosti je elemend care. Názov si si určite nevybrala nezištne, ale nesie určité posolstvo. Aké ?

Keď som sa zamýšľala nad názvom salónu a celkovo môjho „sna“ tak to veru bol ťažký oriešok. Toľko krásnych slov, významov, odkazov. Mojim zámerom bol názov, ktorý by pre mňa vyjadroval, to čo chcem robiť. Sceliť človeka od základu. Dať mu porozumenie svojho tela a toho ako funguje, aby sa vedel oňho starať a tak tvoriť život, ktorý chce žiť. Dať každému starostlivosť, lásku a pozornosť.

Úprimne som bola dosť bezradná pretože vymýšľanie názvov a hranie so slovíčkami nie je môj talent. Našťastie som poznala niekoho, kto tento dar má. Saška z  Puosobive sa tejto úlohy chopila a aj keď moje zadanie vôbec nebolo jasné alebo ucelené prišla so slovom ELEMEND. Veľmi so mnou zarezonovalo.

Je to zloženie slov ELEMENT, prvok, A anglického MEND, opraviť, zahojiť, sceliť.

Čínska medicína pracuje s piatimi prvkami – OHEŇ, ZEM, KOV, VODA, DREVO – ktoré ak spolu fungujú v harmónii, tak sme v harmónii aj my. Je to jeden zo základných kameňov čínskej medicíny, na ktorom je celé jej učenie postavené. V kombinácii so slovom MEND mi to prišlo neuveriteľne silné.

Ja som si pridala ešte slovo CARE, čo znamená starostlivosť, pozornosť, mať záujem. A týmto vznikol názov elemend care.  Pre mňa sú tieto dve slová vyjadrením toho čo robím a aj toho prečo to robím a teraz to viete už aj vy.

Čínska medicína je pomerne široký pojem. Čomu všetkému sa v rámci čínskej medicíny venuješ?

Čínska medicína je veľmi komplexná a pracuje s rôznymi nástrojmi. Pri terapii sa veľmi rieši dietetika (strava). Liečiť iba stravou je veľmi dlhý proces, hlavne ak životný štýl a stravovacie návyky nie sú v súlade s našim telom, vedia spôsobiť veľa ťažkostí. Ďalej sa využíva bylinná liečba, pri ktorej sa využívajú pozitívne účinky bylín a húb v rôznych špecializovaných zmesiach. Ďalšia veľká oblasť je stimulácia meridiánových dráh, kde sa stimulujú rôzne body na energetických dráhach tela. To sa robí tradične tlakom, ihlami, moxou alebo aj gua shou či bankami.  My sa v škole (Štúdium Tradičnej čínskej medicíny)  učíme využívať všetky tieto nástroje. Predtým, sa nastaví aký nástroj sa použije, vždy predchádza vstupná diagnostika, kde sa zisťuje príčina problému.

Tvoja firma je pomerne mladá, založila si ju počas svojej materskej dovolenky. Aj za ten krátky čas sa však pomaly rozrástla a spolu so svojim tímom ponúkaš rôzne služby. O aké služby konkrétne ide a pre koho sú určené?

Veľmi sa teším, že klienti sú s mojimi službami spokojní a vracajú sa. Vďaka tomu viem, že to, čo robím, má zmysel. V elemend care klasickú masáž, pri ktorej využívam na základe potreby banky alebo iné pomôcky. Ďalej ponúkame samostatné bankovanie, Dornovu metódu, lymfatickú masáž. Samozrejme, v ponuke sú aj služby spojené s čínskou medicínou. Naše služby sú určené pre každého, kto chce nielen oddych ale chce aj pomôcť svojmu telu. Telo máme predsa iba jedno a treba sa o neho starať.

V rámci svojho podnikania sa okrem masáži venuješ aj vzdelávaniu aj výžive pre deti . Vieš nám o tom povedať viac?

Výživa pre deti je moja veľká téma, pretože som v prvom rade mama. Takisto sa veľmi často stretávam s ťažkosťami u deti od častých chorôb až po intolerancie. Veľa z toho pramení práve zo stravovacích návykov, ktoré sú v domácnostiach veľmi rozšírené ale podľa čínskej medicíny sa neodporúčajú. Jeden z týchto návykov je napríklad studený jogurt na raňajky. Toto je jedlo, ktoré krehké detské trávenie, ktoré sa podľa tradičnej čínskej medicíny do 3 rokov vyvíja, vie veľmi zraniť – zachladiť. Raňajky by mali byť ľahko stráviteľné a teplé aby to vedelo telo ľahko spracovať. Najlepšia je šálka vývaru alebo ryžová kaša.

Aký je tvoj denný rituál?

Ráno už o 6 hodiny ráno masírujem, pretože niektorým klientom vyhovuje masáž pred prácou. Po rannej masáži sa snažím vždy vrátiť domov pripraviť  dcéru Miu do škôlky a odviesť ju. Keď sa mi to nepodarí, tak manžel to zvládne. Potom sa venujem klientom. Snažím sa dodržiavať prestávky, pretože zo začiatku som to preháňala a cítila som to na svojom tele. Poobede pracujem maximálne 2-3x do týždňa pretože chcem byt s dcérkou. Taktiež sa snažím nepracovať cez víkendy aj keď samozrejme niekedy sa to stane. Našťastie dcéra je chápavá a vie prečo to robím. Taktiež niekedy cestujem do Prahy, kde študujem tradičnú čínsku medicínu. Býva to náročné, ale dá sa to zvládnuť.

Popri práci stále študuješ a máš aj rodinu. Ako to všetko stíhaš?

Ťažko. Úprimne najviac trpí domácnosť. To je moja momentálna výzva.

Podnikanie je práca 24/7, hlavne v začiatkoch podnikania. Máš čas aj na koníčky? Čomu sa venuješ vo svojom voľnom čase?

Nedávno som sa vrátila k starému koníčku – rečneniu v klube Slovenski Toastmasters. Samozrejme, nemám toľko času koľko by som chcela, ale aj raz za mesiac je super. Mojim hlavným koníčkom je rodina a práca.

Podľa recenzii klientov patríte medzi obľúbený masážny salón. Aké sú tvoje plány do budúcnosti?

Plánov je veľa a mieria ku hviezdam😊. Teraz mi trosku plány narušilo tehotenstvo, keďže vo februári očakávame nového člena tímu rodiny Malinič. Samozrejme sa veľmi tešíme. Znamená to len, že na nejaké obdobie  budem musieť presmerovať väčšiu časť práce na kolegu a obmedzím svoje osobné pôsobenie.

 

Ďakujeme za rozhovor.

Masáž s láskou a citom a s prvkami čínskej medicíny –  elemend care

About Author