28. marca 2024

ZERO WASTE (BEZODPADOVOSŤ)

Petra, dlhé roky ste pracovala v korporátnom prostredí. Teraz ste sa dali na dráhu podnikateľky a venujete sa problematike Zero waste. Aká bola Vaša cesta a prečo?

Nebola som vždy taký environmentálny nadšenec. Bola som priemerná žena, ktorá sa síce snažila zdravo žiť, ale mojím jediným merítkom bolo zdravie mojej rodiny. Zdravím mojej planéty som sa nijak špeciálne nezaoberala. Áno, triedila som papier, plasty a sklo. A myslela som si, že to stačí. Jedného dňa som pri bezcieľnom vyhľadávaní natrafila na krátky dokumentárny film z dielne Story of Stuff, ktorý hovorí o súčasných problémoch konzumnej spoločnosti a jej environmentálnom dopade tak polopatisticky až ma trošku vydesil. Začala som si k tej téme hľadať viac detailov a vtedy som narazila na pojem Zero Waste. Nuž a po vzhliadnutí inšpiratívnej prednášky Bei Johnson (hlavnej propagátorky Zero Waste vo svete) už nebolo cesty späť. V tom čase som ešte denne dochádzala za prácou do Viedne a nemala som času nazvyš, no aj tak som sa vrhla do zmien v našej domácnosti, pretože mi to celé dávalo hlboký zmysel. Časom som o svojej ceste začala písať aj blog ZeroWasteSlovakia.sk a šíriť osvetu o tejto téme na Slovensku. A z písania sa postupne stalo aj prednášanie na školách, vo firmách a pre verejnosť. Takže posledné štyri roky sa už venujem zero waste projektom na plný úväzok.

Čo vo Vašom ponímaní znamená bezodpadovosť ? 

Zero waste v preklade znamená nulový odpad alebo nulové plytvanie. Takže sa snažím minimalizovať obsah svojho smetného koša a zároveň čo najmenej plytvať prírodnými zdrojmi. Na výrobu všetkých tých vecí okolo nás totiž potrebujeme prírodné zdroje. Napríklad vodu, drevo, kovy či ropu. A tieto prírodné zdroje sú na našej planéte iba v obmedzenom množstve. Momentálne však (hlavne v západných krajinách) žijeme v obrovskej nadspotrebe. Keby každý človek na tomto svete chcel žiť v takom luxuse ako priemerný Slovák, tak by sme potrebovali 2.7 planéty zdrojov. Ale máme iba jednu.

Petra, ako prečo práve bezodpadovosť?/Zero waste ? 

Chcela som žiť ekologickejšie a nepáčilo sa mi, že viac ako polovica komunálneho odpadu na Slovensku končí na skládke. Prvé, čo mi napadlo bolo začať viac a poctivejšie triediť odpad. Ale bohužiaľ zatiaľ nemáme dostatočné technológie, aby sme vedeli recyklovať všetky typy materiálov (ekologicky a ekonomicky únosne).

Sklo, kovy a papier sa recyklujú v pravom slova zmysle a teda naozaj z nich vzniká opäť sklo, kovy a papier. Ale s plastom to už bohužiaľ nie je také ružové.  Existuje veľmi veľa druhov plastov a my ich väčšinou nedokážeme dostatočne dobre vytriediť, aby vznikol čistý jednodruhový plast. To spôsobuje, že výsledný materiál je menej kvalitný, ako bol ten pôvodný. Navyše recyklácia síce odkloní odpad zo skládky a šetrí zdroje na výrobu nových vecí, ale zároveň je energeticky veľmi náročná a má dopad na životné prostredie. Mne z toho teda vychádza, že jediným udržateľným spôsobom je redukcia odpadu. Jednoducho zabránenie jeho vzniku. Ak nevznikne, tak ho netreba recyklovať, spaľovať či večne skladovať na skládke.

Udržateľnosti a bezodpadovosť nie je iba moderné slovo, ale životný štýl, ktorý sa aj u nás pomaly udomácňuje. Dá sa Zero waste (bez odpadu) aplikovať jednoducho aj v domácnosti aj vo firme ? 

Zero waste sa dá aplikovať kdekoľvek a kedykoľvek. Stačí mať pri rozhodovaní na pamäti päť základných pravidiel zero waste života (viď obrázok). Už aj na Slovensku sa mnohé firmy snažia zapracovať princípy zero waste do svojho fungovania a mnohé idú ešte ďalej. Snažia sa transformovať na trvalo udržateľnú firmu. Je to však zdĺhavý a komplexný proces. Posvietiť si totiž treba na celé fungovanie firmy a zmeniť svoje zmýšľanie smerom od lineárnej ekonomiky k cirkulárnej ekonomike. Ide o zmenu nakladania s odpadmi, šetrenie energie a vody, prechod na obnoviteľné zdroje energie, zníženie spotreby naprieč celou firmou, zmena dizajnu výrobkov (aby boli ľahko opraviteľné, 100% recyklovateľné či vyrobené z recyklovaných materiálov), ale aj zmena vzťahov s dodávateľmi a odberateľmi. Ale väčšina firiem robí prvé kroky vo svojich administratívnych priestoroch. Často si k tomu zavolajú aj externého konzultanta, ako napríklad mňa. Urobím im kompletnú analýzu odpadu, procesov a nakladania s vodou a energiou. Na základe toho potom spoločne vypracujeme plán zmien.

 

 

Ako na to, keď sme úplne na začiatku, aby sme sa motivovali a neodradili ?

Dôležité je rozdeliť si veľký cieľ na malé čiastkové ciele. Choďte na to pekne krôčik po krôčiku. Ako prvé sa pozrite do svojho – čoho tam máte najviac? Čo z toho by ste vedeli ľahko zredukovať? Ak tam máte veľa bio odpadu, môžete začať na záhrade kompostovať. Ak tam máte veľa plastových sáčkov z nákupov, môžete si začať nosiť vlastnú látkovú tašku a sieťky na zeleninu a ovocie. Ak tam máte veľa kelímkov od jogurtov, viete si ho jednoducho vyrobiť doma a bez odpadu (recept nájdete aj na mojom blogu). Ak máte veľa papierových kuchynských utierok, môžete ich nahradiť prateľnou kompostovateľnou hubkou. Vždy si vyberte jednu vec, nájdite riešenie na jej redukciu a zapracujte to do svojej dennej rutiny. Takáto postupná cesta vie byť aj zábavná a inšpiratívna a môže vás naplniť aj hrdosťou na seba.

Ako vyzerá Vaša „bezodpadová“ domácnosť ? 

Bývame v petržalskom paneláku v strede sídliska. Svoj bio odpad nosíme na komunitné kompostovisko, ktoré sme založili s pomocou mestskej časti. Nepoužívame takmer nič jednorazové, hádam okrem toaletného papiera. Potraviny, drogériu a kozmetiku nakupujeme v bezobalových obchodoch a čapovaných drogériách, kde si vždy naplníme vlastné nádobky a fľaše, takže sa komplet vyhneme obalom. Používame lokálnu prírodnú kozmetiku a na čistenie domácnosti používam hlavne sódu, ocot a perkarbonát sodný. Oblečenie nekupujeme takmer vôbec – ak už niečo naozaj treba, tak kupujeme z druhej ruky. Snažíme sa variť z lokálnych surovín (často aj z vlastnej záhradky či z trhu), minimalizujeme živočíšne produkty, snažíme sa nikdy nevyhadzovať jedlo či plytvať surovinami a tiež šetriť vodu a energie. A namiesto zbytočných materiálnych darčekov si dávame zážitky a spoločne strávený čas. Je toho naozaj veľmi veľa, čo sa dá v obyčajnej domácnosti urobiť 🙂

Je o bezodpadovosť na Slovensku záujem? Majú záujem viac firmy alebo jednotlivci ?

To sa asi nedá takto posúdiť. Mám pocit, že ten záujem sa mení v akýchsi vlnách. Niekedy mám viac workshopov na školách a inokedy zas vo firmách. No jednotlivcov to zaujíma stále. A práve jednotlivci väčšinou prinesú túto tému zamestnávateľovi alebo do školy, kam chodia ich deti.

Jedna vec je minimálna spotreba a druhá vec je odpad. Čo máme robiť s odpadom? Čo nám poradíte ?

Keď už nejaký odpad vytvoríme, tak ho treba správne vytriediť. Mali by sme si teda naštudovať na web stránke obce, ako sa správne triedi odpad v našom bydlisku. Každá obec to totiž môže mať nastavené inak.

Má zmysel byť bezodpadový keď nevieme kde v konečnom dôsledku končí odpad ? 

Neviete, kde končí váš odpad? Tak to je ten najsilnejší dôvod stať sa bezodpadovým! Ak odpad nevytvoríte, tak sa nemusíte trápiť tým, kde skončí.

Dá sa byť bezodpadový aj keď máme deti ? 

Samozrejme. Poznám veľa rodín, ktoré sú bezodpadové do veľkej miery. A jedna z nich má dokonca päť detí! Podľa mňa je práveže veľmi dôležité, aby sa o bezodpadovosť snažili aj rodiny s deťmi. Ak to deti vidia od malička, tak si tento životný štýl osvoja hneď od začiatku a takýto hodnotový rebríček pre nich bude potom úplne prirodzený.

Niektoré veci si môžeme svoj pomocne a ekologicky vyrobiť aj doma sami. Čo si vyrábate Vy sama pre Vašu domácnosť prípadne kanceláriu, čo nám viete poradiť ? 

V súčasnosti si vyrábam mydlový sliz na pranie, plákadlo namiesto aviváže, repelent a balzam na pery. Kedysi som si vyrábala aj zubnú pastu a telový krém, ale teraz sa už dajú kúpiť aj takéto kvalitné a lokálne výrobky bez obalu. Jeden čas som si vyrábala aj jogurt, ale ten sme už vyradili z jedálnička úplne, kvôli ekologickej stope živočíšnej výroby.

Každý čo i len malý krok bezodpadovosti má zmysel. Kde môžeme nájsť viac inšpirácií ? 

Na mojom blogu ZeroWasteSlovakia.sk nájdete veľmi veľa nápadov pre začiatočníkov, ale aj pre pokročilých. A samozrejme aj návody a recepty na spomínané výrobky. Na mojich sociálnych sieťach tiež zdieľam aj rôzne tipy, triky a inšpirácie z každodenného života.

Máte nejaké výzvy do budúcna? Ak áno, aké? 

Jasné, výzvy patria k životu.  Tento rok sa chcem sústrediť na lokálny a sezónny jedálniček. Nebude to jednoduché, keďže na Slovensku je poľnohospodárstvo bohužiaľ v zlom stave.  Nakúpiť si tradičné plodiny ako napr. strukoviny či niektoré obilniny, dopestované na Slovensku, vôbec nie je jednoduché.

Ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa úspechov!

Petra Slezáková

Prednášky a workshopy o ekologickom živote.

www.zerowasteslovakia.sk

Fotografie sú z archívu Petry Slezákovej.

 

About Author