27. februára 2024

Zmapujte, ako na vaše sny vplýva vaše okolie

Stalo sa vám, že práve vtedy, keď vám bolo nanič a nechceli ste ani len pomyslieť na nič pozitívne, stretli ste priateľku, ktorá vás prirodzene stiahla na vlnu dobrej nálady? Ani neviete ako. Či to bolo jej prirodzenou veselou povahou alebo tým, že vedela odhadnúť, by na vás najlepšie platilo.

Možno sa vám niekedy stalo aj to, že plné nadšenia ste vyrozprávali svojim známym, ako napíšete knihu, odídete z práce a budete si zarábať umeleckou tvorbou, začnete učiť jogu alebo sa pustíte do iného podnikania. Boli ste celé vyradostené, že konečne začnete robiť niečo, čo vás bude baviť a dúfali ste, že vám to rozhodnutie potvrdia ako správne a budú pre vás oporou.

No namiesto toho, ste si vypočuli:
• že je to riskantné,
• nikto o to nebude mať záujem,
• určite sa tým neuživíte,
• nehodíte sa na to,
• nemáte žiadne skúsenosti
• a nebudete stíhať plniť si ostatné povinnosti.

Hoci to hovorili s dobrým úmyslom, neboli to slová, ktoré ste chceli počuť. Váš entuziazmus vyhasol, ich racionálne pripomienky ste si vzali k srdcu a svojho sna ste sa vzdali.

Často sa stáva aj to, že svojim známym porozprávate o svojich plánoch, oni si vás vypočujú, povedia, že to znie zaujímavo a že vám budú držať palce. A tam to končí. Nemajú vám ďalej ako pomôcť, lebo ich záujmy sú iné a nevyznajú sa v tom, čo riešite vy. Chápete ich, máte ich rady, no viete, že práve vtedy, keď budete potrebovať dodanie motivácie, energie, odvahy, či radu, ako ísť ďalej za svojím snom, zostanete na to samy.

Na podpore okolia záleží

Či sme v práci, doma alebo kdekoľvek inde, okolie na nás vplýva oveľa viac, než si to uvedomujeme. Ľudia, s ktorými sa stretávame formujú naše názory a aj to, ako sa správame a aké výsledky dosahujeme.

Najmä vtedy, keď robíme dôležité životné rozhodnutia, je dobré mať pri sebe niekoho, kto nám rozumie, podporí nás a dodá odvahu. Ak je to človek, ktorý pozná príjemný pocit z plnenia si vlastných túžob, rád to dopraje aj nám. Namiesto dôvodov, prečo by sme to mali vzdať, pomôže nám hľadať spôsoby, ako prekážky prekonať a čo zmeniť, aby sme to zvládli.

Koľko takýchto ľudí máte vo svojom blízkom okolí?

Motivačný rečník Jim Rohn hovorí, že človek je priemerom piatich ľudí, s ktorými trávi najviac času.

Tým nás povzbudzuje k tomu, aby sme si všímali, ako na nás okolie vplýva. Či sa od ľudí okolo seba máme čo učiť a či sú pre nás dobrými vzormi. Zároveň nás vyzýva k tomu, aby sme si sami vyberali, s kým budeme tráviť čas a aktívne vyhľadávali tých, ktorí nás posúvajú vpred a ich prítomnosť nám robí radosť.

Odpovedzte si na tieto otázky a zistite, ako na vás blízki ľudia vplývajú:

1. Kto sú piati ľudia, s ktorými trávite najviac času? Zvážte ľudí v rodine, v práci aj medzi priateľmi.
2. Ako sú v živote spokojní, úspešní, optimistickí, dobre naladení a dobroprajní?
3. Ako sa cítite, keď ste s nimi? V čom konkrétne sú pre vás prínosom? Čím vás inšpirujú? Dokážu vám dodať energiu a povzbudenie? Môžete byť v ich prítomnosti naozaj sama sebou?
4. Napíšte si odpovede na všetky otázky ku každému človeku zvlášť a zamyslite sa nad tým, s kým chcete tráviť čas častejšie a s kým menej.
5. Akú podporu potrebujete alebo chcete od okolia (motiváciu, inšpiráciu, podporu kreativity, odhodlania, vytrvania, dodanie energie…)? Vypíšte si všetko, čo vám napadne a porozmýšľajte, kto z vašich známych vám s tým môže pomôcť a kým sa môžete inšpirovať.

Obklopenie sa podporujúcimi ľuďmi je dôležitou, ak nie nevyhnutnou súčasťou našej cesty k spokojnosti a úspechu. Preto neplytvajme časom a dobre zvažujme, komu ho venujeme.

Ak ste si teraz povedali, že vo vašom prípade to nie je veľmi ružové, lebo príbuzní či vaši priatelia ani zďaleka nie sú naladení tak ako vy, neznamená to, že sa s nimi nemáte stretávať. Stačí prehodnotiť svoje očakávania voči nim a nežiadať to, čo vám poskytnúť nevedia.

Buďte aktívne a hľadajte iné cesty. Nečakajte na to, kedy sa vhodní ľudia vo vašom živote sami objavia. Buďte otvorené príležitostiam, kde môžete niekoho nového spoznať. Rozhliadnite sa okolo seba – nielen vo fyzickom, ale aj online svete, medzi odborníkmi aj laikmi. Zaspomínajte si na dávne priateľstvá a pouvažujte nad tým, ktoré z nich by ste mohli obnoviť. Buďte zvedavé a počúvajte, čo ľudia rozprávajú, premýšľajte nad tým, ktoré názory s vami rezonujú a inšpirujú vás.

Venovať čas a energiu budovaniu vzťahov, ktoré cestu k vašim cieľom správne okorenia, je oveľa lepšie, než strácať na ne chuť pri ľuďoch, ktorí vás podporiť nedokážu.

Autorka článku: Ing. Zuzana Palková, kouč a mentor, www.zuzanapalkova.sk

About Author